لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۱

آمریکا یک نامه دیگر «کریستف کلمب» که سرقت شده بود را به واتیکان بازگرداند


پس از یک پروسه تحقیقاتی طولانی، سرانجام آمریکا نسخه ای قدیمی از نامه ای که «کریستف کلمب» کاشف قاره آمریکا به پادشاه فردیناند و ملکه ایزابلای اسپانیا نوشته را به واتیکان بازگرداند. این دو حامیان مالی «کریستف کلمب» در سفر تاریخی اش بودند.

این نامه را یک مجموعه دار آمریکایی اهل آتلانتا در سال ۲۰۰۴ به قیمت ۸۷۵ هزار دلار خرید بدون آنکه بداند نامه قبلا سرقت شده بود.

نامه ربوده شده را سفیر آمریکا در واتیکان تحویل داد.

«کریستف کلمب»، این نامه را در ماه فوریه سال ۱۴۹۳ نوشته است، زمانی که در دریا بود و داشت به اروپا باز می گشت.

او در این نامه، از آنچه در «دنیای جدید» دیده تعریف کرده است.

نامه اصل به زبان اسپانیایی نوشته شده ولی نسخه های متعددی از آن به لاتین موجود است که یکی از آنها در سال ۱۹۲۱ به کتابخانه واتیکان بخشیده شد.

کسی نمی داند این نامه چطور با نسخه تقلبی عوض شد ولی در سال ۲۰۱۰ یک کارشناس آمریکایی، نسخه تقلبی را شناسایی کرد و به وزارت امنیت ملی آمریکا اطلاع داد.

گفته می شود نامه تقلبی با تکنیکی کپی شده که در قرن نوزده و بیست مرسوم بود و بنابراین شاید نامه اصل سالها پیش ربوده شده باشد.

سفری که نامه مسروقه طی کرده مشخص نیست ولی گفته می شود سرانجام به دست «مارینو ماسیمو د کارو»، سارق مشهور کتاب افتاده و او آن را به یک دلال کتاب در نیویورک فروخته است.

«ماسیمو» هم اکنون در زندان است.

سازمان مهاجرت و گمرک آمریکا که مسئولیت تحقیق در مورد میراث فرهنگی مسروقه را دارد، از سال ۲۰۱۱ و زمانی که چندین نسخه کپی از این نامه از کتابخانه های اروپا سرقت شد، به دنبال نامه های اصل رفت.

تنها هشتاد نسخه از نامه های «کریستف کلمب» در دنیا باقی مانده است.

در سال ۲۰۱۲ مشخص شد یکی از این نسخه ها که در کتابخانه ملی بارسلون است نیز تقلبی است.

نامه اصل در ماه ژوئن سال ۲۰۱۱ به قیمت یک میلیون دلار فروخته شده بود.

شخصی که نامه را در دست داشت، پس از توافق با مقامات حاضر شد آن را پس دهد.

کارشناسان پس از بررسی عمیق تر پس بردند که جوهر مهر کتابخانه با یک ماده شیمیایی پاک شده است. سرانجام، ایالات متحده آمریکا این نامه را به اسپانیا بازگرداند.

در سال ۲۰۱۶ نیز آمریکا یک نسخه هشت صفحه ای از نامه ای که از فلورانس ایتالیا ربوده شده بود و آن را به کتابخانه کنگره آمریکا بخشیده بودند، به ایتالیا پس داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG