لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۶

فارک کلمبيا می گويد ديگر آدم ربايی نخواهد کرد


فارک کلمبيا می گويد ديگر آدم ربايی نخواهد کرد
فارک کلمبيا می گويد ديگر آدم ربايی نخواهد کرد

نيروهای مسلح انقلابی، يا فارک، گروه عمده مخالف دولت کلمبيا اعلام کرد، برخی از روشهای خود، از جمله آدم ربايی را کنار خواهد گذاشت و آخرين گروه اسرای جنگی را بزودی آزاد خواهد کرد.

گروه چپگرای مخالف دولت کلمبيا موسوم به فارک يا نيروهای مسلح انقلابی روز يکشنبه در وبسايت خود اعلام کرد از اين پس برای تأمين نيازهای مالی خود دست به آدم ربايی نخواهد زد. اين نخستين بار است که نيروهای فارک حربه ديرينه خود عليه دولت را آشکارا و بطور علنی کنار گذاشته اند.

فارک همچنين اعلام کرده است، بزودی آخرين گروه اسرای جنگی را نيز آزاد خواهد کرد. در حال حاضر ۱۰ نفر از اعضای نيروهای امنيتی کلمبيا از ۱۴ سال پيش در اسارت فارک به سر می برند. اما تاريخی برای آزادی اين افراد هنوز مشخص نشده است.

اين خبر واکنش شادمانه بستگان و خانواده های سربازان و مأموران پليس را در پی داشته است.

ماريا چاگوئِزا، مادر يکی از اسرا که از ۱۴ ماه پيش در اسارت فارک بوده، می گويد که نسبت به اين خبر بسيار خوشبين است و فکر می کند پسرش بزودی آزاد خواهد شد.

اين رويداد امکان انجام مذاکره صلح ميان نيروهای فارک و دولت کلمبيا را قوت بخشيده است، اقدامی که نيروهای فارک مايل به انجام آن بوده اند.

دولت کلمبيا همواره تأکيد کرده است حداقل شرط انجام مذاکره با نيروهای فارک، کنار گذاشتن موضع آدم ربايی است.

اما گروه فارک در بيانيه روز يکشنبه خود اعلام نکرده است که آيا از عمليات خشونت آميز نيز دست خواهد کشيد يا خير. بويژه که اخيراً بر تعداد حملات خمپاره ای، بمبگذاريها، و حمله به پاسگاههای پليس افزوده است.

خوآن مانوئل سانتوز، رييس جمهوری کلمبيا روز يکشنبه با واکنشی مثبت، در عين حال احتياط آميز از طريق توئيتر پاسخ داد که: اين تصميم، پايان دادن به آدم ربايی، برای ما گرچه چندان بزرگ نيست، اما از لحاظ گام برداشتن در يک مسير درست، بسيار با ارزش، مهم و ضروری است.

XS
SM
MD
LG