لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۶

بسامد یک فاجعه: تیراندازی در کلرادو


بیست ژوئن، پرچم نیمه افراشتۀ آمریکا برفراز کاخ سفید
بیست ژوئن، پرچم نیمه افراشتۀ آمریکا برفراز کاخ سفید

جیمز هولمز در دانشکدۀ پزشکی دانشگاه کلرادو، دانشجوی مقطع دکترای عصب شناسی بوده. این دانشکده اعلام کرده که آقای هولمز در شرف ترک تحصیل بوده است.

پرچم آمریکا به فرمان پرزیدنت اوباما روز جمعه برفراز کاخ سفید به حالت نیمه افراشته درآمد. سبب صدور این فرمان، حادثۀ هولناکی بود که در نخستین دقایق بامداد جمعه در مقابل سینمایی در کلرادو روی داد و طی آن، دست کم دوازده تن کشته و شصت و یک نفر زخمی شدند.

رئیس جمهوری آمریکا و رقیب انتخاباتی وی میت رامنی، نیز جو بایدن- معاون آقای اوباما- در پیامهایی جداگانه به همراه همسرانشان، نسبت به این رویداد ابراز تأسف و با بازماندگان قربانیان ابراز همدردی کردند.

این حادثه، حملۀ دانشجویی بیست و چهارساله بود به جمعیتی که پس از تماشای نخستین نمایش فیلم تازۀ بت من از سالن سینما خارج می شدند. این جوان که جیمز هولمز نام دارد و آشنایانش جیمی صدایش می کنند، دانشجوی عصب شناسی دانشکدۀ پزشکی دانشگاه کلرادو در دنور بود و از سال گذشته در مقطع دکترا، تحصیل در این دانشکده را آغاز کرده بود.

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه کلرادو در دنور طی بیانیه ای که امروز منتشر کرد، تصریح کرد که آقای هولمز، در شُرُف ترک تحصیل بوده است.


صحنۀ جرم
صحنۀ جرم


هولمز که هنگام تیراندازی به سوی مردم، به چهار نوع سلاح مختلف مجهزبود، جوانی خجول، ساکت و گوشه گیر توصیف شده که دوستان بسیاری نداشته و اغلب تنها بوده. وی دانشجویی ممتاز و بسیار باهوش معرفی شده است که هرگز سابقۀ تنش یا خشونت یا درگیری نداشته و حتی بابت رانندگی جریمه نشده است. وی که هم اکنون در بازداشت به سر می برد، تاکنون حاضر به صحبت با پلیس نشده و تقاضای وکیل کرده است.

پلیس، پدر جیمز هولمز را هم بازداشت کرده. پدر وی مدیر یک شرکت نرم افزار است و مادرش پرستار. خانوادۀ هولمز، خانواده ای نسبتاً مرفه و اهل سن دیگوی کالیفرنیا هستند و خود وی نیز آنجا بزرگ شده است.

انجمن سینماداران آمریکا اعلام کرده است که تشدید تدابیر امنیتی در سالنهای سینما، تصمیمی است که صاحبان سالنهای سینما باید اختصاصاً برای سالنهای خود بگیرند و عملی کنند، و تا این لحظه تصمیمی از سوی این انجمن برای اعمال چنین تدابیری اتخاذ نشده است.

چهره های شناخته شدۀ بسیاری از عرصۀ سرگرمی- اعم از فیلم و مد و موسیقی- نسبت به این رویداد ابراز تأثر یا خشم کرده اند و همدردی خود را با خانواده های قربانیان اعلام کرده اند.

گفته می شود که این حمله، به احتمال فراوان، تأثیری بر قوانین خرید و حمل اسلحه در ایالت کلرادو نخواهد گذارد.

گفتنی است که مراسم نخستین اکران فیلم تازۀ بت من در پاریس، در پی این حادثه، لغو شده است.
XS
SM
MD
LG