لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۸

کلمبیا یک محافظه کار را به عنوان رئیس جمهوری برگزید


آقای «دوکه» که پیروز انتخابات اعلام شده به محافظه کاری مشهور است و گفته قرارداد با شورشیان سابق گروه فارک را بازنگری می کند.
آقای «دوکه» که پیروز انتخابات اعلام شده به محافظه کاری مشهور است و گفته قرارداد با شورشیان سابق گروه فارک را بازنگری می کند.

«ایوان دوکه» نامزد محافظه کاران توانست در انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا بر رقیب چپگرای خود پیروز شود.

«ایوان دوکه» ۴۱ ساله در دور دوم انتخابات با گوستاوو پترو از جناح چپ رقابت داشت که توانست ۱۲ درصد رای بیشتر از او کسب کند.

در دور اول انتخابات که سه هفته پیش برگزار شد، هیچ کدام از دو نامزد حد نصاب ۵۰ درصد کل آرا را کسب نکرده بودند.

این اولین انتخابات بعد از توافق دولت خوان مانوئل سانتوس رئیس جمهوری فعلی با گروه شورشیان سابق فارک است. سانتوس که با توافق صلح با فارک توانست جایزه صلح نوبل را کسب کند، بعد از دو دوره، اجازه شرکت در انتخابات را نداشت.

نتیجه این انتخابات می تواند بر توافق صلح میان دولت کلمبیا و شورشیان اثرات زیادی بگذارد. هر چند آقای پترو از توافق صلح حمایت می کرد، اما آقای دوکه که اینک پیروز انتخابات شده می گوید برخی مفاد توافق صلح دولت مرکزی و فارک را بازنگری می کند.

در جریان جنگ داخلی کلمبیا ۲۵۰ هزار نفر کشته و ۶۰ هزار نفر ناپدید شدند و بیش از ۷ میلیون نفر خانه های خود را ترک کردند. رئیس جمهوری کلمبیا توانست قرارداد صلح بین حکومت و شورشیان را امضا کند اما برخی از خانواده‌های قربانیان از این توافق راضی نبودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG