لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۸

کاهش کشت کوکائین در کلمبیا


آمارهای منتشر شده نشان می دهد که کشت کوکائین در کشور کلمبیا، بزرگترین تولید کننده کوکائین در جهان، در سال گذشته ۲۵ درصد کاهش یافته، که عمدتاً از سخت گیری دولت در مورد کشت کوکائین و مبارزه با مواد مخدر است. شدت عمل دولت سبب شده تا برخی از کشاورزان از کشت کوکائین خودداری و به کشت محصول دیگری بپردازند.

نتایج بدست آمده از یک نظر سنجی سالانه نشان می دهد که مزارع زیر کشت کوکائین رسماً از ۶۴ هزار هکتار در سال ۲۰۱۱ به ۴۸ هزار در سال گذشته کاهش یافته، ولی در واقع کشاورزان در سال گذشته به طور پنهانی عملاً تا حدود ۱۳۵هکتار زمین را به کشت کوکائین اختصاص داده بودند.

گزارشهای دفتر مواد مخدر و جنایت سازمان ملل متحد و بوگوتا نشان می دهد که دولت کلمبیا ۳۰ هزار و پانصد هکتار زمین بوته های کوکائین را با دست ریشه کن کرده، و همانند سال ۲۰۱۱، در سال گذشته و حدود ۱۰۰ هزار هکتار از زمین های زیر کشت کوکائین را با اسپری مواد شیمایی از طریق هواپیما نابود کرده اند.

ارزش برگهای کوکائین و مشتقات آن در سال گذشته حدود ۳۷۰ میلیون دلار تخمین زده شده که دو درصد ارزش حجم تولید ناخالص داخلی این کشور است.

در حالی که قیمت کوکائین و مشتقات آن ثابت مانده، ولی از کارائی و بازده زمینهای تحت کشت، و تعداد خانوارهایی که وابسته به کشت کوکائین هستند سه درصد کاسته شده، و شمار آنها به ۶۰ هزار و ۶۰۰ خانوار رسیده است.

در گزارشها میانگین در آمد سالانه کشاورزانی که برگ کوکائین می فروشند را ۱۲۲۰ دلار برآورد کرده که دیگر مانند گذشته برای کشاورزان آنچنان سود آور و جذاب نیست.

کلمبیا در دو سال گذشته هر سال حدود ۳۰۹ تن کوکائین تولید کرده است، و مقدار کوکائین های مصادره شده در سال گذشته کمی افزایش یافته که برابر با ۱۸۸ تن بوده است.

«بو ماتاسین»، نماینده دفتر مواد مخدر سازمان ملل متحد، گفت که مبازارت دولت کلمبیا در ریشه کن کردن بوته های کوکائین بسیار موثر بوده است، ولی کشاورزان بوته های ریشه کن شده را دوباره در مزارع خود کاشته و از آن بهره برداری می کنند.

پرو، کلمبیا، و بولیوی بزرگترین کشورهای تولید کننده کوکائین هستند. آمارهای رسمی که هفته گذشته منتشر شد نشان می دهد که کشت کوکائین در بولیوی نیز در سال گذشته و برای دومین سال متوالی، کاهش یافته است.
XS
SM
MD
LG