لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۵

کالین پاول، ‌وزیر خارجه پیشین آمریکا، بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ درگذشت


کالین پاول، ‌وزیر خارجه پیشین آمریکا
کالین پاول، ‌وزیر خارجه پیشین آمریکا

ژنرال کالین پاول، رئیس پیشین ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا و وزیر خارجه پیشین ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش، در سن ۸۴ سالگی بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ درگذشت.

خانواده آقای پاول صبح دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای در فیسبوک ضمن اعلام خبر درگذشت او گفتند که آقای پاول «کاملا واکسینه» بود.

کالین لوتر پاول در ۵ آوریل سال ۱۹۳۷ در منطقه هارلم، نیویورک به دنیا آمد. او فرزند مهاجرانی از جامائيکا بود و در منطقه برانکس جنوبی در شهر نیویورک بزرگ شد.

کالین پاول نخستین فرد سیاه‌پوست در آمریکا بود که به عنوان وزیر خارجه آمریکا خدمت کرد. به نوشته سی‌ان‌‌ان، رهبری او در چندین دولت جمهوری‌خواه به شکل‌گیری سیاست خارجی ایالات متحده در آخرین سال‌های قرن بیستم و اوایل قرن بیست‌ویکم کمک کرد.

کالین پاول در کنار جرج بوش و کاندولیزا رایس (ژوئن ۲۰۰۴)
کالین پاول در کنار جرج بوش و کاندولیزا رایس (ژوئن ۲۰۰۴)

پاول یک سرباز نمونه بود که ایده‌های نوآورانه‌ای داشت و او را از ماموریت‌های رزمی در جنگ ویتنام، به سمت مشاور امنیت ملی آمریکا در اوخر دولت رونالد ریگان رساند. او اولین سیاهپوستی بود که به چنین سمتی رسید.

کالین پاول در کنار ژنرال نورمن شوارتسکوف (فوریه ۱۹۹۱)
کالین پاول در کنار ژنرال نورمن شوارتسکوف (فوریه ۱۹۹۱)

او همچنین در دوره جرج هربرت واکر بوش (بوش پدر)، به سمت ریاست ستاد مشترک نیروهای مسلح رسید و از این لحاظ نیز اولین سیاهپوست و جوان‌ترین فردی بود که توانست در این سمت خدمت کند.

محبوبیت او پس از پیروزی ائتلاف تحت رهبری آمریکا در جنگ خلیج فارس افزایش زیادی یافت و برای مدتی در اواسط دهه ‍۱۹۹۰ میلادی به عنوان فردی قلمداد می‌شد که می‌تواند به عنوان اولین رئیس جمهوری سیاهپوست آمریکا وارد کاخ سفید شود.

کالین پاول،‌ رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، در زمان جرج هربرت واکر بوش
کالین پاول،‌ رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، در زمان جرج هربرت واکر بوش

به نوشته سی‌ان‌ان، اما چند سال بعد، زمانی که او به عنوان اولین وزیر خارجه دولت جرج دبلیو بوش در سازمان ملل برای آغاز جنگ عراق استدلال کرد، شهرت او به شدت آسیب دید.

هرچند پاول برای رسیدن به سمت ریاست جمهوری آمریکا کارزاری را آغاز نکرد، زمانی‌ که در دولت بوش در سال ۲۰۰۱ به عنوان وزیر خارجه آمریکا مشغول به کار شد عالی‌رتبه‌ترین مقام رسمی سیاه‌پوست در کشور و چهارمین فرد در خط جانشینی رئیس جمهوری بود.

آقای پاول با آلما ویویان (جانسون) پاول در سال ۱۹۶۲ ازدواج کرد که حاصل آن سه فرزند بود.

XS
SM
MD
LG