لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۶

مربیان و والدین درگیر در تقلب دانشگاهی مشاغل خود را در خطر می بینند


بخش انگیسی صدای آمریکا - دانشگاه ها و موسسات به سرعت خود را از کارمندان و مدیران درگیر در تقلب پذیرش دانشجو دور می کنند. بسیاری از افراد درگیر مربیان و والدین سرشناسی اند که به دریافت و پرداخت رشوه متهم هستند. متهمان با معرفی دانش آموزان به عنوان ستاره های ورزشی سعی کرده اند آن ها را به دانشگاه های ممتاز بفرستند.

والدین متهم شده - لوری لاکلین و فلیسیتی هافمن - در صدر اخبار قرار دارند، اما دیگر خانواده های درگیر شامل افراد سرشناسی در حوزه وکالت، مالی، مد، و تولید هستند که توان پرداخت چنین هزینه هایی را داشته اند.

دست کم ۹ مربی ورزشی و ۳۳ پدر و مادر در میان متهمان دیده می شود. به گفته مقامات، والدین از صدها هزار تا ۶.۵ میلیون دلار برای تضمین پذیرش فرزندان شان پرداخت کرده اند.

بتسی دِواس، وزیر آموزش ایالات متحده، می گوید: «هر دانش آموزی هنگام تقاضای ورود به دانشگاه باید بر مبنای اعتبار فردی اش سنجیده شود و زیر پا گذاشتن قانون توسط عده ای برای ارجحیت بخشیدن به فرزندانشان نسبت به دیگران شرم آور است. وزارت آموزش به دقت این مساله را زیر نظر دارد و در حال بررسی هر گونه احتمال نقض مقررات است.»

قاضی در یک جلسه کوتاه دادگاه اجازه داد لاکلین با وثیقه ای یک میلیون دلاری آزاد باشد و برای کار به منطقه ونکوور در کانادا سفر کند. اما به غیر از آن محدودیت های سختی بر سفرهای او گذاشته شده است. قاضی استیون کیم گفت لاکلین باید در ماه دسامبر گذرنامه اش را تحویل داده، دادگاه را در جریان سفرهایش بگذارد و در صورت لزوم شواهدی ارائه کند.

یک روز قبل، همسر او، ماسیمو جیانولی طراح مد، با شروط مشابهی آزاد شده بود.

از جمله دیگر والدین متهم گوردون کپلن از روسای موسسه حقوقی «ویلکی فار و گالگر» است که برای تصحیح امتحان ورودی دخترش ۷۵ هزار دلار رشوه داده بود و اکنون از مسئولیت هایش کنار گذاشته شده است.

مانوئل هنریکز، مدیر شرکت سرمایه گذاری «هرکولس کاپیتال»، که برای پذیرش دو دخترش صدها هزار دلار رشوه داده بود هم از کار برکنار شده است.

همایون زاده، استادیار دندانپزشکی در دانشگاه جنوب کالیفرنیا، از جمله دیگر والدین متهم است که اطلاعات اش از وبسایت دانشگاه برداشته شده است.

شماری از دانشگاه ها از جمله «استفورد»، «یو اس سی» و «ویک فارست» بسیاری از مربیان خود را به سرعت اخراج یا از کار تعلیق کرده اند. دادستان ها می گویند خود دانشگاه ها هدف ادامه تحقیقات نیستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG