لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۳

سردردهای خوشه ای


بیماران مبتلا به سردردهای خوشه ای میگویند سردرد آنها میتواند از درد زایمان یا درد گلوله بدتر باشد. حملات عموما چندین بار در روز رخ میدهند و هفته ها یا ماه ها می مانند سپس فروکش کرده و با الگویی تکراری یا خوشه ای عود می کنند. مطالعه ای جدید نشان میدهد تنفس اکسیژن خالص میتواند به بهبود سریع و موثر این درد شدید کمک کند.

والری واکر Valerie walker از تنفس اکسيژن برای تسکين سردرد استفاده می کند. اکسیژن راهی غیردارویی برای کاهش طول حمله سردردهای خوشه ای ارائه میدهد، دردی که میتواند ۱۵ دقیقه تا چند ساعت و چندین مرتبه در روز باشد.

وی می گويد، «سردرد خوشه ای من در یک طرف سر و عموما بسیار تیزه، انگار کسی شيئی ای تیز مثل یک مداد رو به چشمم فرو کرده و انگار تکه های مداد از کنار چشمم بیرون میان، درد به پایین تا بالای فک و تا گوشم میره. درد اونقدر شدیده که نمیذاره ساکن بمونم باید راه برم؛ میزان دردی که دارم باورنکردنیه.»

دکتر پیتر گودزبی goadsby از دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو می گوید، «من با بیماران مبتلا به سردرد خوشه ای صحبت کرده ام که زخم گلوله یا چاقوخوردگی داشتن یا عفونتهای داخل شکمی و درد قفسه سینه و یا زنان باردار که زایمان طبیعی داشتند، آنها میگویند هیچکدام ازین دردها بیشتر از درد سردرد خوشه ای حاد نیست.»

والری واکر می گويد، «وقتی سردرد خوشه ای گرفتم تمام وقت کار می کردم و مدرسه می رفتم، الان مدرسه نمیرم و از کارم هم اخراج شدم، سردرد روابط من رو هم خیلی تحت تاثیر قرار داد. وقتی برای خیلی کارهایی که میخواستم انجام بدم نداشتم.»

دکتر گودزبی توضيح می دهد، «مطالعه ما برای نخستین بار اختلاف واضحی را بین هوای عادی و اکسیژن خالص در درمان سردرد خوشه ای نشان داد. این مطالعه که به خوبی انجام شده است مدرکی برای استفاده از اکسیژن در درمان سردرد خوشه ای ارائه می دهد.»

دکتر گودزبی و همکارانش از دیگر کشورها، بین سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷، با استفاده از هوای عادی و اکسیژن خالص چهار حمله سردرد خوشه ای را در ۷۶ بیمار مبتلا به این مشکل در لندن درمان کردند.

این مطالعه نشان داد بیمارانی که از اکسیژن استفاده کردند، تقریبا ۱۵ دقیقه بعد از آغاز درمان دیگر دردی نداشتند.

دکتر گودزبی می گويد، «در گروه دارونما که همان هوای عادی بود ۲۰ درصد حملات بهبود یافتند که این رقم در گروه اکسیژن ۷۸ درصد بود، اختلاف واضحی به نفع اکسیژن. یافته مهم مطالعه ما از نگاه بیماران این است که، اکسیژن موثر است چون میتوان چندین بار در روز از آن استفاده کرد. متاسفانه تعداد دفعاتی که میتوانید از دیگر درمانهای حمله حاد این سردرد استفاده کنید محدود است.»

والری می گويد، «این برای من به معنای آن که تمام روز درد بکشم یا تنها دوره های کوتاهی از درد داشته باشم.»

دکتر گودزبی توضيح می دهد، «دو نکته بسیار جالب در این مطالعه هست: یک توانایی اکسیژن برای عمل سریع و موثر و دوم قابلیت اکسیژن در از بین بردن دیگر علایم حمله مانند قرمزی چشم و اشک ریزش. ...این مطالعه مهم است چون به بیماران مبتلا به سردرد خوشه ای درمانی موثر و ایمن ارائه میدهد که میتوانند چندین بار از آن استفاده کنند و تسکین خوبی برای سردرد شدید آنهاست.»

والری می گويد، «اکسیژن برای من بسیار موثر است و عوارض جانبی ندارد.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG