لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۱

تصویب پیمان منع استفاده از بمب های خوشه ای


پیمان ممنوعیت بمب های خوشه ای روز یکشنبه، به قانون بین المللی تبدیل شد.

کنوانسیون منع استفاده از بمب های خوشه ای، کشورهای امضا کننده را از استفاده، تولید یا انتقال این سلاح ها که می تواند صدها بمب کوچک را در منطقه ای گسترده پخش کند، بازمی دارد.

بمب های پخش شده، می توانند برای سال ها پس از پایان درگیری، باقی بمانند و اغلب موجب مجروح شدن غیرنظامیان می شوند.

پیمان منع استفاده از بمب های خوشه ای، به امضای ۱۰۷ کشور در آمده است و ۳۷ کشور امضا کننده از جمله بریتانیا، فرانسه، آلمان و ژاپن این سند را به تصویب رسانده اند.

همزمان، کشورهای عمده تولید کننده بمب های خوشه ای مانند چین، ایالات متحده آمریکا، اسرائیل و روسیه این پیمان را حمایت نکرده و می گویند این سلاح از مشروعیت استفاده نظامی برخوردار است.

این در حالی است که گروه های امدادی می گویند پیمان منع استفاده از بمب های خوشه ای، گامی مهم در توقف سلاحی است که آسیب های چشمگیری بر غیرنظامیان وارد آورده است.

پیمان اخیر از کشورهای امضا کننده می خواهد ظرف هشت سال زرادخانه های بمب خوشه ای خود را نابود کرده و مناطق آلوده به این بمب ها را ظرف یک دهه پاکسازی کنند.

پاپ بندکیت شانزدهم، رهبر کاتولیک های جهان روز یکشنبه در سخنانی که در خارج از رم ایراد کرد این پیمان نامه را ستود و آن را «نشانی تشویق آمیز» به کشورهایی خواند که می توانند به سوی خلع سلاح و ارتقا حقوق بشر پیش بروند.

XS
SM
MD
LG