لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۴

بزرگترین نمایشگاه آثار کلود مونه، پدر امپرسیونیسم


بزرگترین نمایشگاه آثار کلود مونه، پدر امپرسیونیسم
بزرگترین نمایشگاه آثار کلود مونه، پدر امپرسیونیسم

برای نخستین بار؛ مجموعه کامل آثار کلود مونه، پدر سبک امپرسیونیسم در موزه «گراند پاله» پاریس برای گزارشگران رسانه ها گشایش یافت و نمایش عمومی آن نیز از روز سه شنبه آغاز خواهد شد. برآورد شده بیش از هفتصد هزار نفر از این نمایشگاه بازدید کنند؛ زیرا پس از نمایشگاه سال 1980 که برشی از آثار کلود مونه را گردآوری کرده بود، نمایشگاه کنونی بزرگترین صحن نمایش آثار مونه در جهان خواهد بود؛ زیرا برنامه ریزان این نمایشگاه توانسته اند 200 اثر روی بوم مونه از 75 موزه و گالری از 14 کشور جهان را برای این نمایشگاه به وام گیرند.

اثر معروف مونه به نام «آمپرسیون سولی لُوان» یا «برآمدن خورشید، امپرسیون» نمونه روشن و گویایی از این سبک نقاشی سده نوزدهم میلادی است. همین تابلو بود که پدیداری سبک امپرسیونیسم در نقاشی را سبب شد. سبکی که در فارسی امروز دریافتگری نامیده شده، نقاشان برجسته ای همچون: سزان، رنوار، مانه، ون گوگ و گوگن را در لیست پیروان خود دارد.

پرفسور ریچارد تامسون، مونه شناس و از مدیران این نمایشگاه گفت: «مردم فکر می کنند مونه هنرمند ساده ای بود که چشم اندازهای زیبای آفتابی را نقاشی می کرد. برعکس؛ من معتقدم او هنرمندی بسیار پیچیده بود. هنرمندی که همواره آماده بود خود را به چالش گیرد. هنرش چندین دوره را شامل می شود. نخستین دوره این نمایشگاه سفرهای او به سراسر فرانسه است که مناظر بسیار دشوار را موضوع نقاشی های خود قرار داد. برای نمونه وقتی ساحل نورماندی را نقاشی می کرد، درست روی لبه سنگی کوه در حال کار بود و زمانی که در کرز نقاشی می کرد سرمای شدید زمستان را تاب آورد و در هوا آزاد نقاشی کرد. به واقع نقاشیهای مونه نمایانگر چهره سرکش طبیعت اند.»

کلود مونه در سال 1840 میلادی در پاریس متولد شد. در آکادمی سویس و مدرسهٔ هنرهای زیبای پاریس تحصیل کرد. با پیسارو ، رنوار ، سیسلی آشنا شد؛ با مانه و کوربه دیدار کرد. در سال ۱۸۷۴ میلادی نخستین نمایشگاه امپرسیونیستها در هلند برپا شد که تابلوی معروف «برآمدن خورشید؛ امپرسیون» برای نخستین بار در آن به نمایش درآمد.

XS
SM
MD
LG