لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

ماجرای ادعای یک افشاگر سازمان اطلاعاتی آمریکا علیه رئیس جمهوری چیست؛ واکنش پرزیدنت ترامپ


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، ادعای یک افشاگر عضو سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا را که می‌گوید پرزیدنت ترامپ در جریان مکالمه با رهبر یک کشور دیگر «وعده نامناسب» داده است، رد کرد.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به نقل از دو مقام آمریکایی که با این موضوع آشنایی دارند، می گوید دونالد ترامپ ظاهرا در مکالمه با یک رهبر خارجی - احتمالا رئیس جمهوری کنونی اوکراین - یک «قول» داده بود.

یک فرد افشاگر عضو جامعه اطلاعاتی آمریکا شکایت خود درباره پرزیدنت ترامپ را در تاریخ ۱۲ اوت (۲۱ شهریور) - یعنی حدود دو هفته و نیم پس از گفتگوی این دو رئیس جمهوری - به مایکل اتکینسون، بازرس کل جامعه اطلاعاتی تحویل داد.

دونالد ترامپ در توئیتی این خبر را «جعلی» عنوان کرد. او در توئیت خود نوشت: «هر وقت با یک رهبر خارجی به صورت تلفنی صحبت می کنم، متوجه هستم که خیلی‌ها ممکن است از سازمان های مختلف آمریکایی، و همین‌طور سازمان‌های کشور مقابل، به آن گوش دهند. مشکلی نیست.»

«کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان ایالات متحده» روز پنج شنبه جلسه ای سه ساعته را پشت درهای بسته با حضور مایکل اتکینسون، بازرس کل جامعه اطلاعاتی، برگزار کرد. قانونگذاران امیدوار بودند در این جلسه به جزئیات بیشتری از یک افشاگری محرمانه، که منجر به کشمکشی قضایی میان کنگره و دولت ترامپ شده است، پی ببرند.

ادم شیف، رئیس دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، گفته است اتکینسون تشخیص داده بود که شکایت افشاگر معتبر و دارای فوریت است و این یعنی طبق قانون باید به کنگره گزارش داده شود.

جوزف مگوایر، سرپرست دفتر اطلاعات ملی، تاکنون از ارائه جزئیات این شکایت به قانونگذاران امتناع کرده است.

یک وکیل در دفتر مگوایر می گوید ادعای مطرح در این شکایت مایه نگرانی فوری نیست. به گفته ادم شیف، مگوایر ۲۶ سپتامبر برای ادای توضیحات در برابر کمیته اطلاعات کنگره در نشستی علنی حاضر خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG