لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

کلينتون: واشنگتن قصد لطمه وارد کردن به رابطه اوکراين و روسيه را ندارد


هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا روز جمعه در سفر خود به اوکراين اعلام کرد نزديک شدن اوکراين به روسيه به معنای بسته شدن در به روی عضويت آن کشور در ناتو نيست. خانم کلينتون روشن ساخت واشنگتن قصد لطمه وارد کردن به رابطه اوکراين و روسيه را ندارد.

وزير امور خارجه آمريکا گفت کسانی که بر اوکراين فشار آورده اند که بين مسکو و واشنگتن يکی را انتخاب کند، استدلال اشتباهی دارند.

خانم کلينتون همزمان ويکتور يانوکويچ رييس جمهوری اوکراين را تشويق کرد که مسير دمکراسی را برگزيند و در مورد گزارشهای نقض آزادی مطبوعات در آن کشور ابراز نگرانی کرد.

وزير امور خارجه آمريکا همچنين با ابراز حمايت از تلاش های اوکراين برای دريافت يک وام ۱۹ ميليارد دلاری از صندوق بين المللی پول، آن کشور را تشويق کرد با اصلاحات اقتصادی جوّ سرمايه گذاری در اوکراين را تقويت کند.

آقای يانوکويچ از زمان رياست جمهوری خود نه تنها روابط نظامی خود را با آمريکا محدود کرده است بلکه گام های محکمی به سوی تقويت روابط نظامی اوکراين با روسيه برداشته است. موعد حضور نيروی دريايی روسيه در خليج دريای سياه در اوکراين، تحت رياست جمهوری آقای يانوکويچ، تمديد شده است.

رييس جمهوری اوکراين روابط اقتصادی آن کشور با روسيه را نيز تقويت کرده است.

اجتناب خانم کلينتون از انتقاد روشن و مستقيم از سياست های حامی روسيه در اوکراين در راستای سياست پرزيدنت اوباما برای تقويت دوباره روابط آمريکا و روسيه است.

خانم کلينتون در سخنان روز جمعه خود همچنين انتخابات ماه فوريه اوکراين را گام مهمی برای «تحکيم دمکراسی اوکراين» توصيف کرد. با اين حال خانم کلينتون روز جمعه در پشت درهای بسته با يوليا تيموشنکو، نخست وزير سابق و رقيب سرسختت آقای ياناکويچ نيز ملاقات کرد.

XS
SM
MD
LG