لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۷

هيلاری کلينتون تصويب معاهدۀ جديدِ آمريکا و روسيه را مورد تأکيد قرار داد


هيلاری کلينتون وزير امور خارجه ايالات متحده مصراً سنای آمريکا را که شديداً بين جمهوری خواهان و دموکرات ها تقسيم شده است به تصويب معاهدۀ جديدِ آمريکا و روسيه برای کنترل تسليحات هسته ای، ترغيب کرد.

خانم کلينتون روز جمعه از مجلس سنای آمريکا درخواست کرد تا اِجماع دو حزبی در ارتباط با پيمان جديد که با هدف کاهش زرداخانه های هسته ای هردو کشور است، تشکيل دهد. معاهده جديد تعداد سلاح های دوربُرد هسته ای آمريکا و روسيه را به رقم ۱۵۵۰ کلاهک اتمی، محدود می کند.

پرزيدنت باراک اوباما رييس جمهوری آمريکا و دميتری مدودف رييس جمهوری روسيه پيمان جديدی را در روز پنجشنبه در پراگ، امضاء کردند. معاهده جديد جايگزين استارت-- پيمان کاهش سلاح های استراتژيک می شود که در سال ۱۹۹۱ بين آمريکا و روسيه، به امضاء رسيده بود.

برای اينکه معاهده جديد قدرت اجرايی پيدا کند بايستی که مجلس سنای آمريکا و پارلمان روسيه آن را مورد تصويب قرار دهند.

هيلاری کلينتون همچنين در سخنرانی روز جمعه خود در ايالت کنتاکی در آمريکا در مورد اهميت غيراتمی کردن شبه جزيره کره بحث کرد و خاطر نشان نمود که کرۀ شمالی بين يک تا شش سلاح هسته ای، در اختيار دارد.

پرزيدنت اوباما قرار است هفتۀ آينده يک کنفرانس اتمی در واشنگتن، برگزار کند. رهبران و مقامات ۴۷ کشور برای شرکت در اين نشست دو روزه که متمرکز بر پيشگيری از دستيابی تروريست ها و دولت های خطرناک به تسليحات اتمی خواهد بود، دعوت شده اند.

XS
SM
MD
LG