لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۵

گزارش: توقف شهرک سازی در کرانه غربی تا دو روز ديگر به سر خواهد آمد


مقام های آمريکا می گويند ايده هايی را به منظور برون رفت از بن بست مذاکرات صلح خاورميانه در اختيار اسراييل و فلسطينی ها، قرار داده اند.

ساخت شهرک های يهودی نشين عامل اين بن بست است و فيليپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، می گويد ايالات متحده اميدوار است مذاکرات مستقيم ميان دو طرف از سر گرفته شود.

کمتر از يکماه بعد از آغاز مذاکرات مستقيم صلح خاورميانه، اين گفتگوها با خطر شکست روبرو شده است، زيرا توقف موقت شهرک سازی در کرانه غربی، تا دو روز ديگر به سر خواهد آمد، تواقفی که ده ماه قبل و تحت فشار شديد کاخ سفيد به اسراييل، تحقق يافت.

«ران ناکمن،» شهردار شهرکی يهودی نشين بنام «آريئيل،» با تقريباً ۱۷ هزار نفر جمعيت که ۳۱ سال پيش در ساحل غربی بنيانگذاری شده است، می گويد که زندگی مردم را توقف کامل ساختمان سازی، مختل می کند.

ران ناکمن می گويد «توقف کامل ساخت و ساز به معنای از حرکت انداختن روند عادی زندگی ساکنان اين ناحيه است. اين کار به کودکستان ها، مدارس و نهاد های ارائه کننده خدمات عمومی لطمه می زند، و اصلا عادلانه يا اخلاقی نيست.»

از سوی ديگر، «حقيت اوفران» از کارشناسان شهرک سازی معتقد است اگر ساخت و سازها سه روز ديگر از سر گرفته شود و مذاکرات شکست بخورد، همه اسراييل را مقصر خواهند شناخت. اين کارشناس می گويد «توقف ساختمان سازی بعنوان يک سياست، زمانی موفق است، که ادامه يابد. تصور نمی کنم اسراييل بتواند هم ساخت و ساز را از سر گيرد، و هم مذکرات صلح را ادامه دهد. اگر بر سر اين موضوع، گفتگوها شکست بخورد، توجيه آن برای اسراييل، بسيار مشکل است.»

فلسطينی ها تهديد کرده اند در صورتيکه اسراييل شهرک سازی در ساحل غربی رود اردن را کاملاً متوقف نکند، از ادامه مذاکرات خودداری خواهند کرد. هيلاری کلنيتون، وزير امور خارجه آمريکا، روز جمعه با محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی، ديدار کرد تا فلسطينيان را از چنين اقدامی بر حذر دارد. در همين حال آمريکا به فشار خود بر اسراييل برای تمديد توقف شهرک سازی ها، ادامه می دهد.

روز دوشنبه اين هفته معاون نخست وزير اسراييل از فلسطينی ها خواست در برابر حفظ برخی از محدوديت ها در مورد بناسازی توسط آن کشور و بعنوان «سازشی دو جانبه» دست از درخواست خود برای توقف کامل بناسازی بردارند. در همين حال روز بعد فرمانده ارتش اسراييل هشدار داد که شکست مذاکرات صلح به احتمال زياد به بروز خشونت، منجر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG