لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۱

گزارش: هيلاری کلينتون زمان را برای صلح خاورميانه مناسب می بيند


هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، برای ميانجيگری دور دوم گفتگوهای مستقيم رهبران اسرائيلی و فلسطينی، وارد مصر شد.

پيش از ورود به مصر خانم کلينتون به خبرنگاران گفت که برای صلح خاورميانه «زمان مناسب است.» اما وزير امور خارجه آمريکا مصراً از اسراييل و فلسطينيان خواست که اختلافات خود را بر سر اعلام توقف گسترش يهودی نشين های کرانه غربی رود اردن، حل و فصل کنند.

خانم کلينتون و جرج ميچل، فرستاده ويژه پرزيدنت اوباما به خاورميانه، امروز، سه شنبه، در شرم الشيخ مصر، در گفتگوهای اسراييل و فلسطينيان، شرکت خواهند جست. خانم کلينتون هشدار داد که بدون گفتگوهای رو در رو اسراييل نميتواند امنيت دائمی بدست اورد و فلسطينيان نيز به دولت مستقل دست نخواهند يافت. وزير امور خارجه امريکا گفت که هم بنيامين نتانياهود و هم محمود عباس، از اين واقعيت آگاهند که از دست دادن اين فرصت به نفع آنها نيست.

سه طرف گفتگوهای خود را روز چهارشنبه در اورشليم ادامه خواهند داد.

در همين حال بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، هنگام ملاقات با تونی بلر، رييس گروه چهارگانه صلح خاورميانه گفت اسراييل شهرک سازی در کرانه غربی را که برای ۱۰ ماه متوقف شده بود، تمديد نخواهد کرد اما محدوديت هايی برای اين نوع فعاليت ها در آن ناحيه وضع خواهد شد. اين اظهارات اقای نتانياهو در آستانه دومين جلسه مذاکرات مستقيم صلح خاورميانه مطرح شدند.

توقف موقت شهرک سازی در ساحل غربی که مردادماه گذشته به منظور راضی کردن فلسطينيان به بازگشت به ميز مذاکره اعلام شد، تا ۱۳ روز ديگر خاتمه می يابد، محمود عباس، رهبر فلسطينيان، چندين بار تأکيد کرده است که در صورت آغاز مجدد ساختمان سازی در آن منطقه گفتگوهای صلح را ترک خواهد کرد. قصان خطيب، سخنگوی خودگردانی فلسطينيان، می گويد که «ادامه مذاکرات محتاج توقف کامل ساختمان سازی توسط اسراييل است. اين ايده زير بنايی روند صلح است و ادامه آن بهر صورت تهديدی به گفتگوهای دو طرف است.»

وزرای اسراييلی نيز نظرات متفاوتی نسبت به ساخت و سازها در ساحل غربی دارند، و برای مثال در حاليکه دانيل هرشکوويتز، وزير علوم اسراييل، معتقد است که شهرک نشينان يهودی در آن منطقه مثلا به درمانگاه و مدرسه نياز دارند و توقف عمليات ساختمانی غير اخلاقی ست، اسحاق هرزوگ، وزير رفاه عامه، می گويد هيچيک از دو طرف نبايد کاری کنند که اين فرصت طلايی برای برقراری صلح از بين برود.

روز جمعه پرزيدنت اوباما از نخست وزير اسراييل خواست توقف شهرک سازی در ساحل غربی را تا زمان پيشرفت در مذاکرات صلح متوقف کند، يکی از شهرک نشينان يهودی بنام نفتالی بنت «می گويد در اين صورت دولت آقای نتانياهو نامشروع است و نماينده مردم نيست و ياريو اوپنهايمر «يک اسرائيلی طرفدار صلح هم اظهار می کند، شروع شهرک سازی به معنی تکميل ۳ هزار دستگاه آپارتمان، و ساخت ۱۱ هزار واحد ديگر در چند سال آينده است و اين کار برای روند صلح بسيار خطرناک است.» اين درحاليست که يکی از سکنه ساحل غربی ادامه ساخت و ساز ها را باعث افزايش شکاف ميان اسرائيل و فلسطينيان می داند، و يکی از سکنه غزه نيز می گويد که شهرک نشين های يهودی بروی سرزمين های فلسطينی - اسلامی ساخته شده اند که بايد با زور پس گرفته شود.

XS
SM
MD
LG