لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۲

کلينتون: وقت کشی برای رسيدن به صلح نه به نفع فلسطينيان و نه اسراييل است


وزير امور خارجه آمريکا يک روز پس از آغاز مذاکرات مستقيم اسراييل و فلسطينيان بر فوريت مذاکرات صلح تأکيد کرد و افزود اين گفتگو ها ممکن است آخرين فرصت برای رسيدن به صلح باشد.

هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا روز جمعه در مصاحبه مشترکی با شبکه های تلويزيونی اسراييلی و فلسطينی تأکيد کرد وقت کشی برای رسيدن به صلح نه به نفع فلسطينيان و نه اسراييل است. خانم کلينتون گفت به اعتقاد وی وقت کشی به تلاش ها برای برقراری امنيت، صلح و تشکيل کشور فلسطين لطمه وارد خواهد کرد. خانم کلينتون اين سخنان را يک روز پس از سرگيری مذاکرات مستقيم مقام های اسراييلی و تشکيلات خودگردان فلسطينی که پس از دو سال وقفه، صورت می گرفت، بيان کرد.

وزير امور خارجه آمريکا همچنين وجود ايدئولوژيهای طرد کننده ای را که به گفته وی از حمايت ايران برخوردارند و به خشونت متعهد و مخالف دست يابی به صلح هستند، از دلايلی دانست که به تلاش ها برای دستيابی به توافق صلح فوريت می بخشد.

اندکی پيش از مصاحبه خانم کلينتون، همزمان با مراسم روز قدس در ايران، محمود احمدی نژاد تلاشهايی را که برای برقرای صلح در جريان است، بی اهميت جلوه داد. رييس جمهوری اسلامی ايران با شكست‌خورده توصيف کردن مذاکرات اخير افزود که «سرنوشت فلسطين در فلسطين و از خلال مقاومت مردمش تعيين خواهد شد نه در واشنگتن، پاريس و لندن.»

دولت آمريکا معتقد است دستيابی به صلح در خاورميانه توانايی ايران را در بهانه کردن تنش های خاورميانه برای توجيه رفتار خود، محدود می سازد.

دولت پرزيدنت باراک اوباما خواهان آن است که طی يک سال آينده دو طرف اسراييل و فلسطينی به توافق صلحی دست يابند و رهبران دو طرف نيز روز پنجشنبه تعهد کردند برای رسيدن به اين هدف تلاش کنند. باوجود نشانه های مثبت اوليه ای که از سوی رهبران اسراييل و فلسطينی مشاهده شده است، چالش های بزرگی بر سر راه وجود دارد که خصومت و ظن دو طرف به يکديگر تنها دو مورد از آنها است.

قرار است بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، و محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی، کمتر از دو هفته ديگر ديدار دو روزه ای در مصر داشته باشند و بعد از آن نيز به طور متوسط هر دو هفته يک بار ديدار کنند. طی اين دوره مذاکره کنندگان اسراييلی و فلسطينی تلاش خواهند کرد بر سر موارد مختلف به توافق دست يابند.

XS
SM
MD
LG