لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۵

کلينتون: آمريکا، ژاپن و کره جنوبی متحداً با رفتار خصمانه کره شمالی مقابله خواهند کرد


کلينتون: آمريکا، ژاپن و کره جنوبی متحداً با رفتار خصمانه کره شمالی مقابله خواهند کرد
کلينتون: آمريکا، ژاپن و کره جنوبی متحداً با رفتار خصمانه کره شمالی مقابله خواهند کرد

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، می گويد که آمريکا، ژاپن و کره جنوبی در همبستگی با يکديگر با رفتار خصمانه و تحريک آميز کره شمالی، مقابله خواهند کرد.

وزير امور خارجه آمريکا روز دوشنبه در واشنگتن با وزير امور خارجه ژاپن و وزير امور خارجه کره جنوبی، ديدار کرد. پس از اين نشست خانم کلينتون گفت که آمريکا شانه به شانه مردم کره جنوبی ميايستد و عميقاً به دفاع از کره جنوبی متعهد است.

هر سه کشور اعلام کردند که از نقش مهم چين، بزرگترين متحد کره شمالی، در تلاشهای ديپلماتيک آينده، حمايت می کنند.

در همين حال ارتش کره جنوبی روز دوشنبه اعلام کرد، اين کشور رزمايش خود را با شليک موشک به طرف سطح کليه آبهای شبه جزيره کره آغاز کرده و اين رزمايش قرار است تا روز يکشنبه آينده ادامه يابد.

حدود ۵۰ نفر از فعالان سياسی مخالف دولت کره شمالی روز دوشنبه با برپايی يک گردهمايی، در سئول، پايتخت کره جنوبی، حملات موشکی ماه گذشته اين کشور عليه جزاير مرزی کره جنوبی را محکوم کردند.

اين اعتراضات همزمان با رزمايش موشکی کره جنوبی صورت می گيرد که روز دوشنبه، يعنی يک روز پس از هشدار پيونگ يانگ نسبت به تحريک آميز بودن اين گونه رزمايش ها ادامه يافت.

نکته قابل تأمل در مورد رزمايش کره جنوبی اين است که اين عمليات ساعاتی پيش از ملاقات روز دوشنبه ديپلماتهای بلند پايه سه کشور آمريکا، کره جنوبی و ژاپن در واشنگتن آغاز شده است.

ارتش کره جنوبی روز دوشنبه اعلام کرد، اين کشور رزمايش خود را با شليک موشک به طرف سطح کليه آبهای شبه جزيره کره آغاز کرده و قرار است تا روز يکشنبه آينده ادامه يابد.

مقامهای ارتش کره جنوبی بدون ذکر نام خود می گويند، اين رزمايش ابتدا قرار بود در ۳۰ نقطه انجام گيرد، اما هيچيک از تمرينات روز دوشنبه نزديک محل حملات موشکی ماه گذشته پيونگ يانگ صورت نگرفت. نيروی دريايی کره جنوبی نيز می گويد، در اواخر هفته جاری چندين رزمناو به اين رزمايش ملحق خواهند شد.

ارتش کره جنوبی هشدار داده است حين انجام اين رزمايش کشتيها از رفت و آمد در مناطق مورد هدف، بويژه در جزيره داچونگ، در نزديکی مرز مورد اختلاف آبهای ميان دو کره خودداری ورزند.

تنش و اصطکاک موجود ميان دو کره از زمانی شدت گرفته است که پيونگ يانگ در روز ۲۳ نوامبر با موشکباران جزيره يون پيونگ در خاک کره جنوبی، چهار شهروند اين کشور، از جمله دو غير نظامی را کشت.

پيونگ يانگ روز يکشنبه کره جنوبی را مورد انتقاد قرار داد که با انجام اينگونه عمليات اصطکاکهای موجود در شبه جزيره کره را به سمت يک وضعيت افراطی و غير قابل کنترل سوق می دهد.

XS
SM
MD
LG