لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۸

کلينتون: ايران به دنبال «ربودن» اعتراض های خاورميانه است


کلينتون: ايران به دنبال «ربودن» اعتراض های خاورميانه است
کلينتون: ايران به دنبال «ربودن» اعتراض های خاورميانه است

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، روز جمعه ايران را به تلاش برای بهره برداری و ربودن اعتراضات دموکراسی خواهان در خاورميانه و شمال آفريقا، متهم کرد. اظهارات خانم کلينتون در پايان نشست وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو در برلن که متمرکز بر ليبی و نا آرامی های منطقه بود، بيان شد.

هيلاری کلينتون در شديدترين سخنانی که در اين رابطه تا به امروز بيان داشته است ايران را به تلاشی مزورانه برای هم صف قرار دادن خود با قيام های مردمی در برخی از کشورهای شمال آفريقا و خاورميانه، توصيف کرد و گفت اين تلاش ها در حالی صورت می گيرد که جمهوری اسلامی جنبش های دموکراسی خواهی را در کشور خود و نيز در سرزمين متحدش سوريه، مورد سرکوب قرار می دهد.

سخنرانی خانم کلينتون يک روز پس از آن ايراد شد که وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد ايران کمک های مادی برای سرکوب جنبش دموکراسی خواهی در سوريه، فراهم کرده است. وزير امور خارجه آمريکا می گويد هيچ مدرکی وجود ندارد که ايران اعتراضات در خاورميانه را تحريک کرده باشد، اما گفت که ايران در تلاش است تا از آشفتگی کنونی در خاورميانه، «بهره برداری» به عمل آورد.

خانم کلينتون گفت: «جمهوری اسلامی برای پيشبرد اهداف خود در کشورهای همسايه در تلاش برای بهره برداری از نا آرامی های کنونی است. آنها همچنان درصدد هستند به اختلافات و جنگ در منطقه از طريق تضعيف صلح و ثبات، دامن بزنند. ما می خواهيم مردم در منطقه درک کنند که انگيزه دولت ايران نه کمک به گذار دموکراتيک کشورهای منطقه بلکه در جهت بی ثبات کردن کشورهای خاورميانه است.»

هيلاری کلينتون گفت سکوت ايران در مورد تظاهرات ضد دولتی در سوريه شاهد ديگری است بر «فريبکاری جمهوری اسلامی ايران» و اضافه کرد که تاکتيک های رژيم ايران را در عصر ارتباطات کسی باور نخواهد کرد.

وال استريت ژورنال روز پنجشنبه به نقل از مقام های آمريکایی اعلام کرد ايران وسائل کنترل تظاهرات مردمی را به اضافه کمک در مسدود کردن و نظارت بر استفاده تظاهرکنندگان سوری از اينترنت، تلفن های همراه و سيستم پيامک، در اختيار دولت سوريه قرار داده است.

وزارت امور خارجه آمريکا از اظهار نظر تفصيلی در مورد گزارش وال استريت ژورنال امتناع کرد اما گفت که «شواهد معتبری» از کمک های مادی ايران برای دولت دمشق وجود دارد.

خانم کلينتون در ارتباط با سوريه از دولت بشار اسد خواست از گسترش خشونت خودداری ورزد و گفت: «سرکوب شهروندان خود را متوقف کنيد» و اجازه دهيد ناظران حقوق بشر و خبرنگاران برای بررسی آنچه اتفاق می افتد، به سوريه سفر کنند.

سوريه که در کنترل بشار اسد، رييس جمهوری کنونی، و پدرش از سال ۱۹۷۰ بوده است، از اواسط ماه مارس شاهد نا آرامی های بی سابقه ای بوده است و تظاهرکنندگان در آن کشور خواستار اصلاحات و پايان دادن به حکومت اضطراری شده اند.

گروه ديده بان حقوق بشر روز جمعه گفت که سرويس های امنيتی و اطلاعاتی سوريه به طور خودسرانه صدها نفر از معترضان را در سراسر کشور بازداشت کرده اند و آنها را زير شکنجه و تحت رفتار نامناسب، قرار داده اند.

گروه مدافع حقوق بشر که در نيويورک مستقر است می گويد مأموران امنيتی همچنين به بازداشت وکلا، روزنامه نگاران و افراد ديگری که تظاهرات را مورد حمايت قرار دادند، اقدام کرده اند.

ديده بان حقوق بشر می گويد بشار اسد که نياز به اصلاحات را اذعان داشته است بايد حملات نيروهای امنيتی را متوقف کند و تشکيلاتی اطلاعاتی را در مورد آزار و اذیت معترضان پاسخگو بداند. اين گروه مدافع حقوق بشر ادامه می دهد که اصلاحات واقعی نمی تواند وجود داشته باشد در حالی که دانشجويان معترض مورد آزار قرار گرفته و در برابر حملات نيروهای امنيتی از مصونيت برخوردار نيستند.

XS
SM
MD
LG