لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۸

کلينتون: جمهوری اسلامی ايران تلاش می کند خلأ قدرت را در خاورميانه پر کند


کلينتون: جمهوری اسلامی ايران تلاش می کند خلأ قدرت را در خاورميانه پر کند
کلينتون: جمهوری اسلامی ايران تلاش می کند خلأ قدرت را در خاورميانه پر کند

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه ايالات متحده، روز سه شنبه در کنگره آمريکا هشدار داد که ايران در تلاش است تا خلاء قدرت ناشی از تحولات در جهان عرب را پُر کند. خانم کلينتون بر لزوم ارائه کمک و حضور ايالات متحده در منطقه به منظور جلوگيری از موفقيت رژيم تهران، تاکيد کرد. خانم کلينتون گفت آمريکا در يک شرايط رقابتی در خاورميانه قرار دارد و تأکيد کرد که واشنگتن بايد در اين منطقه حضور داشته باشد. وزير امور خارجه آمريکا در جلسه کميته امور خارجی مجلس نمايندگان گفت تلاش هر روز جمهوری اسلامی ايران بر آن است تا از هر طريق ممکن جنبش دموکراسی خواهی را در منطقه، در اختيار خود بگيرد.

از سوی ديگر هاوارد برمن، دموکرات ارشد کميته امور خارجی مجلس نمايندگان آمريکا، گفت که حکومت ايران تلاش خود را برای توسعه توانايی های هسته ای اش تداوم بخشيده واين موضوع يکی از مقولات چالش انگيزی است که آمريکا و جامعه جهانی با آن مواجه هستند. آقای برمن خطاب به وزير امور خارجه آمريکا گفت هنگاميکه وی دو سال پيش در برابر همين کميته سخن می گفت تعهد کرد که دولت آمريکا تحريمهايی فلج کننده را عليه ايران اعمال کند و «ما قطعا درهمان راستا پيش رفته ايم.» آقای برمن افزود که سال گذشته نيز دولت اوباما در شورای امنيت سازمان ملل متحد به توفيقی بی سابقه در کسب پشتوانه ای ديپلماتيک برای اعمال تحريمهای شديدتر عليه ايران، دست يافت. هارود برمن در ادامه سخنان خود خاظر نشان کرد که کنگره آمريکا با از تصويب گذراندن لايحه تشديد تحريمها عليه جمهوری اسلامی ايران اين مشی خود را پی گرفت، لايحه ای که درست هشت ماه پيش در چنين روزی قانون شد. با اينهمه، اين نماينده ارشد مجلس آمريکا افزود که از اين بابت که هنوز هيچ بانک يا کمپانی انرژی غيرايرانی مورد تحريم قرار نگرفته است نگران است و اشاره کرد که کمپانی ها بايد بدانند اين دست فعاليتها پيامدهايی دارد که بايد جوابگوی آن باشند و تاکنون هيچ کمپانی به اين استنتاج نرسيده که لازم است پاسخگوی پيامدی باشد.

در همين حال رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، تحولات تازه خاورميانه را مانعی برای پيشروی سياستها و مشی ايران و القاعده، تلقی کرده است. آقای گيتس می گويد که حکومت ايران از تحولات اخير خاورميانه بازنده بيرون خواهد آمد، به ويژه از آن روی که نيروهای امنيتی جمهوری اسلامی برای خاموش کردن نارضايی مردمی در کشور خود کرارا به خشونت متوسل شده اند.

XS
SM
MD
LG