لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۳

به عمل درآوردن طرح بشردوستانه تازه بيل کلينتون در نيويورک آغاز شد


بيل کلينتون، رييس جمهوری سابق آمريکا، طرحی را اجرايی کرده است که بر اساس آن، رهبران جهان، بازرگانان نهادهای غيرانتفاعی و سازمانهايی که کمکهای بشردوستانه می کنند بتوانند برای بهبود شرايط زندگی مردم درسراسر جهان، همکاری کنند.

۶۷ تن از رهبران کنونی يا پيشين کشورهای مختلف جهان، بيش از ۶۰۰ تن از بازرگانان تجارت های کلان جهان و حدود ۵۰۰ مدير مراکز گوناگون غيرانتفاعی و ارگانهای بشردوستانه، درنيويورک گردآمدند تا شيوه های گوناگون کمک به تهيدستان، حفاظت از محيط زيست، دادن قدرت بيشتر به زنان و بهبود شرايط بهداشت و آموزش در جهان را به تبادل نظر بگذارند.

بيل کلينتون، رييس جمهوری پيشين آمريکا، طی سخنان خود درابتدای اين نشست گفت اين کافی نيست و افزود «روشن است که به رغم آنکه به عقيده من شما بسيار با استعداد هستيد نمی توانيم تنها به کار شما اتکا کنيم و بايد از عده بسيار ديگری در کشورهای متبوع خود نيز برای پيشبرد اهدافمان کمکم بگيريم.»

آقای کلينتون افزود که اين طرح او مردم عادی را درنقاط گوناگون جهان به کار خواهد گرفت، کسانی را که طرحها و نظرهايی پيرامون کمک کردن به مردمی دارند که در دنيا به کمک نياز دارند، از قبيل زنانی که تحت فشار زندگی می کنند يا آنهايی که قربانی قاچاقچيان انسان هستند. همچنين مشکلاتی چون دفع زباله و بيکاری جوانان مورد بررسی طرح بشردوستانه کلينتون - موسوم به سی جی آی - قرار خواهند گرفت.

ازجمله اين مشکلات پاکيزه کردن آب آلوده است که رابرت مک دانلد، رييس کارخانه پراکتر و گمبل، ميگويد شش سال است با بسته های کوچک يک ليتری آب را پاکيزه کرده است. آقای مک دانلد در نشست ابتکار تازه کلينتون درنيويورک متعهد شد که کمپانی وی سالانه تا دو ميليارد بسته را برای رفع آلودگی آب توزيع کند و به اين ترتيب در هر ساعت جان يک نفر را نجات دهد.

در همين حال هيلاری کلينتون، وزير امورخارجه آمريکا، نيز طی سخنانی پس از اين نشست گفت ۶۰۰ ميليون دلار با مشارکت بخش خصوصی و دولت آمريکا با هدف دور نگهداشتن مردم از دود اجاق به طرحی اختصاص می يابد که هر ۱۶ ثانيه جان يک نفر را نجات می دهد.

روز پنجشنبه همچنين پرزيدنت اوباما، رييس جمهوری آمريکا، و ميشل اوباما، بانوی اول آمريکا، برای سخنرانی در آخرين کميسيون نشست، حضور يافتند.

XS
SM
MD
LG