لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۴

آمريکا و بريتانيا موضع متحد خود را در قبال ايران مورد تأييد قرار دادند


آمريکا از دولت جديد بريتانيا تعهد گرفته است که جهت وضع تحريم های تازه عليه جمهوری اسلامی ايران با يکديگر از نزديک همکاری کنند.

هيلاری کلينتون وزير امور خارجۀ آمريکا روز جمعه در واشنگتن با ويليام هيگ وزير امور خارجۀ جديد بريتانيا، ملاقات کرد. آقای هيگ قول داد که سياست بريتانيا در مورد ايران «تداوم پايداری» داشته باشد.

در اين ديدار خانم کلينتون قانع کردن ايران به همکاری بيشتر را به تپۀ بزرگی تشبيه کرد که برزيل در تلاش است آن را فتح کند. خانم کلينتون افزود شک دارد ايران پيش از تصويب قطعنامۀ شورای امنيت «پاسخ جدی» به نگرانی های موجود در مورد برنامۀ هسته ای خود، ارائه دهد.

ديدار دو ديپلمات پيش از سفر اين هفتۀ لوئيس ايناسيو لولا داسيلوا رييس جمهوری برزيل به تهران، انجام می شود. قرار است رئيس جمهوری برزيل در راستای تلاشهايی که برای حل بحران هسته ای ايران در جريان است روز يکشنبه به تهران سفر کرده و با محمود احمدی نژاد، ديدار کند.

رييس جمهوری برزيل در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد که نسبت به موفقيت آميز بودن ديدار خود با مقام های ايرانی خوشبين است. آقای لولا گفت او بايد از تمام تجربياتی که طی سالهای طولانی به عنوان يک سياستمدار اندوخته است استفاده کرده و ايران را قانع کند که با جامعه جهانی به توافق برسد. رئيس جمهوری برزيل همتای ايرانی خود را يک دوست توصيف کرد. برزيل که از اعضای غير دائم شورای امنيت است مخالف تلاش های غرب برای تحريم ايران است.

اما دميتری مدودف رييس جمهوری روسيه روز جمعه با لوئيس ايناسيو لولا داسيلوا در کرملين ملاقات کرد. رييس جمهوری روسيه گفت از آنجايی که دوست ِ من لولا آدم خوشبينی است، من هم سعی می کنم خوشبين باشم و می گويم ۳۰ درصد احتمال دارد اين ديدار موفقيت آميز باشد.

دميتری مدودف در ادامه از رهبران ايران خواست به سخنان و پيشنهادهای رييس جمهوری برزيل توجه کنند. آقای مدودف گفت ايران پيش از آنکه متحمل تحريم های بيشتری شود، فرصت چندانی برای گفتگو ندارد. آقای مدودف افزود واقعاً اميدوارم سفر رييس جمهوری برزيل به ايران، موفقيت آميز باشد.

رييس جمهوری روسيه گفت اين سفر ممکن است آخرين شانس ايران پيش از تصويب قطعنامه تحريمی شورای امنيت باشد. اين سخنان رييس جمهوری روسيه با سخنان روز پنجشنبۀ يک مقام وزارت امور خارجۀ آمريکا همخوانی داشت. مقام ارشد آمريکايی نيز اعلام کرد سفر آقای لولا به تهران ممکن است آخرين شانس جمهوری اسلامی ايران برای مذاکره تا پيش از تصويب قطعنامه شورای امنيت باشد.

سفر دو روزۀ رييس جمهوری برزيل به روسيه روز جمعه پايان يافت. آقای لولا طی اين سفر با ولاديمير پوتين نخست وزير روسيه نيز ملاقات کرد.

XS
SM
MD
LG