لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

هيلاری کلينتون از ارمنستان عازم گرجستان شد


هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا امروز، دوشنبه، در ادامه سفر خود به اروپا و منطقه قفقاز با ميخاييل ساکاشويلی رييس جمهوری گرجستان، ديدار خواهد کرد.

خانم کلينتون روز يکشنبه در جريان سفر خود به منطقه قفقاز از جمهوريهای آذربايجان و ارمنستان خواست به اختلافات خود در زمينه محدودۀ ناگورنو- قره باغ پايان دهند و از بروز خشونت در اين منطقه کوهستانی ممانعت به عمل آورند.

خانم کلينتون در ديدار از دو جمهوری ارمنستان و آذربايجان، حامل يک پيام واحد برای هر دو کشور بود. و آن اينکه واشنگتن به سهم خود تلاش می کند تا به اختلافات دو کشور پايان دهد، خشونت به نفع هيچکس نيست و حل اين اختلافات، ثبات و سربلندی منطقه قفقاز خواهد بود. منطقه کوهستانی نوگورنو-قره باغ، منطقه ای کوچک با جمعيت عمدتاً مسيحی و ارمنی تبار خود در جنگ سالهای ۱۹۹۰ از جمهوری مسلمان نشين آذربايجان جدا شد و اعلام استقلال کرد، اما استقلال اين منطقه هنوز توسط هيچ کشوری به رسميت شناخته نشده است.

خانم کلينتون در ديدار روز يکشنبه خود از دو کشور، حل مناقشه نورگونو-قره باغ را از اولويتهای دولت ايالات متحده آمريکا خواند و از رهبران دو کشور ارمنستان و آذربايجان خواست تا به نحوی از بروز خشونت در منطقه خودداری کنند.

وزير امور خارجه آمريکا در يک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ادوارد نعلبنديان، وزير امور خارجه ارمنستان در ايروان، پايتخت آن کشور گفت «ما بحران نوگورنو، قره باغ و پروسه اقدامات گروه مينسک برای رفع اين بحران را مورد ريشه يابی قرار داديم. همانطور که قبلاً در باکو گفتم، ايالات متحده طبق اصول هلسينکی، شامل عدم توسل به زور در مقابل زور، محترم شمردن تماميت ارضی و به رسميت شناختن حقوق برابر برای همه مردم خود را نسبت به حل مسالمت آميز اين مسأله متعهد می داند.»

خانم کلينتون در اين مصاحبه بدون اشاره به جزييات گفت معتقد است پيشرفتهايی در زمينه حل مسأله حاصل شده است.

سفر خانم کلينتون به اروپای شرقی و منطقه قفقاز با اهداف گوناگون و با ديدار هايی کوتاه از اوکراين، و لهستان، آذربايجان و ارمنستان همراه بوده و امروز، دوشنبه، با ديدار از گرجستان به پايان خواهد رسيد.

XS
SM
MD
LG