لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۷

دیدار هيلاری کلينتون از ميدان تحرير در قاهره


دیدار هيلاری کلينتون از ميدان تحرير در قاهره
دیدار هيلاری کلينتون از ميدان تحرير در قاهره

هيلاری کلينتون وزير خارجه آمريکا، که روز سه شنبه برای سفری دو روزه وارد مصر شده است، روز چهارشنبه، از ميدان تحرير قاهره، مرکز تظاهراتی که به سرنگونی دولت خودکامه حسنی مبارک، رييس جمهوری پيشين مصر، منجر شد، ديدن کرد.

در اين سفر خانم کلينتون دولت انتقالی مصر را برای حرکت به سوی اصلاحات دموکراتيک تحت فشار قرار خواهد داد.

هيلاری کلينتون که پس از شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای گروه هشت در پاريس وارد قاهره شد، بالاترين مقام رسمی ايالات متحده است که از زمان آغاز اعتراض های ضد دولتی و کناره گيری حسنی مبارک، از اين کشور بازديد می کند.

خانم کلينتون با وزير خارجه مصر و ديگر مقامات ملاقات خواهد کرد و قرار است با فعالانی که به درخواست اصلاحات ادامه می دهند نيز ديدار کند.

روز سه شنبه خانم کلينتون به همراه نبيل العربی، وزير امور خارجه مصر، در يک کنفرانس مطبوعاتی مشترک به مردم مصر گفت: «اين لحظه تاريخی به شما تعلق دارد.»

روز سه شنبه مقامات مصر انحلال سازمان امنيت مورد تنفر مردم آن کشور را اعلام کردند؛ تصميمی که مورد استقبال وزير امور خارجه آمريکا، قرار گرفت. وزارت کشور مصر می گويد که اين سازمان را با يک نيروی تازه امنيتی، جايگزين خواهد کرد.

خانم کلينتون در پايان گفتگوها در مصر، به تونس، نقطه آغاز جنبش های دموکراسی خواهانه ای که در سال جاری بيشتر خاورميانه و شمال آفريقا را در نورديده است سفر می کند. وزير خارجه آمريکا هفته پيش به قانونگذاران ايالات متحده گفت واشنگتن سهم بزرگی در گرو اطمينان از اين امر دارد که تونس و مصر نمونه هايی از نوع دمکراسی که ايالات متحده اميد دارد، ارائه دهند.

XS
SM
MD
LG