لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۵

کلينتون: تلاشهای اتمی جمهوری اسلامی ايران، جهان را در معرض خطر قرار داده است


هيلاری کلینتون وزیرامور خارجه آمریکا روز دوشنبه ضمن انتشار بيانيه ای داير بر محکوميت شديد ايران اعلام کرد که جمهوری اسلامی ايران هرچه در توان دارد بکار خواهد گرفت تا توجه جهانی را از سابقه خود و الزامِ پس دادن حساب، به مسائل ديگر منحرف کند. وزير امور خارجه آمريکا در بيانيۀ خود افزود که تلاشهای اتمی ايران، جهان را در معرض خطر قرار داده است.

خانم کلينتون، جمهوری اسلامی ایران را به مسخره کردن و توهین به قوانین بین المللی متهم کرد و از جامعه بین المللی خواست واکنش محکمی عليه ایران برای دستیابی به سلاحهای هسته ای، نشان دهد.

پیشتر در روز دوشنبه آقای احمدی نژاد در اولین روز نشست بازنگری معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای، اتهام تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای را رد کرده و گفت آمریکا مدرک معتبری برای اثبات این ادعا ارايه نداده است.

وزیر امور خارجه آمریکا درسخنان خود در سازمان ملل متحد تأکید کرد که «جمهوری اسلامی ایران شورای امنیت سازمان ملل متحد و آژانس بین الملل انرژی اتمی را نادیده گرفته و معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای را به مخاطره انداخته است.» هيلاری کلینتون پیشنهاد کرد با افزودن اقدام های نتبیهی ِ اتوماتیک برای کشورهايی که معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای را زیر پا می گذارند این معاهده را می توان تقویت کرد.

خانم کلینتون همچنین در مقابل شرکت کنندگان در نشست بازنگری پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای، نمونه هایی از تعهدات جدی آمریکا به این معاهده، ارايه داد؛ ازجمله توافق جدید آمریکا و روسیه را برای کاهش حدود ۳۰ درصد از ذخاير هسته ای خود، مطرح کرد. وزیر امور خارجه آمریکا گفت اکنون جهانبر سر دوراهی قرار گرفته است یا باید از تهدید اتمی بکاهد و یا با خطر گسترش کشورها و گروه های مسلح به بمب اتمی روبرو شود. وزیر امور خارجه آمریکا افزود مسائلی همچون چگونگی برخورد با برنامۀ هسته ای ایران ممکن است مسیری را که جهان خواهد برگزید، تعیین کند.

خانم کلینتون همچنین در سخنان روز دوشنبه خود اعلام کرد آمریکا تلاش جدیدی را برای شفاف سازی هسته ای آغاز کرده است و جزئیاتی همچون شمار سلاح های هسته ای خود را اعلام خواهد کرد.

دولت اوباما اندکی پس از سخنرانی وزیر امور خارجه آمريکا برای اولین بار تعداد دقیق سلاح های زرادخانۀ هسته ای ایالات متحده را فاش ساخت و اعلام کرد ذخاير اتمی کشور از سالهای اواخر سال ۱۹۶۰ به ميزان ۸۴ درصد کاهش يافته است و اکنون ۵ هزار و ۱۱۳ کلاهک هسته ای در مقايسه با ۳۱۰۰۰ کلاهک در سال ۱۹۶۷، در اختيار دارد. ارقام پنتاگون همچنين نشان ميدهد تعداد کلاهک های اتمی از زمان فروريختن ديوار برلن در سال ۱۹۸۹ به ميزان ۷۵ درصد کاهش يافته است. این تعداد شامل سلاح های هسته ای که تاریخ مصرف آنها منقضی شده است، نمی شود. گروه غیر انتفاعی فدراسیون دانشمندان آمریکایی تخمین می زند آمریکا ۴۶۰۰ سلاح هسته ای قدیمی در اختیار دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد این کشور ۵۰ میلیون دلار از بودجۀ ۱۰۰ میلیون دلاری برنامۀ آژانس بین المللی انرژی اتمی را که قرار است صرف تبلیغ استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای شود، تأمین خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG