لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۵

کلینتون: همه گزینه ها در مورد لیبی روی میز است


کلینتون: همه گزینه ها در مورد لیبی روی میز است
کلینتون: همه گزینه ها در مورد لیبی روی میز است

کلینتون: همه گزینه ها در مورد لیبی روی میز است

تا زمانی که دولت لیبی تفنگ هایش را به سوی مردم نشانه می گیرد، واشنگتن به بررسی همه گزینه ها در مورد این کشور ادامه خواهد داد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه در جلسه کنگره در باره سیاست خارجی آمریکا همچنین گفت باردیگر از معمر قذافی رهبر لیبی خواسته ایم تا بی درنگ کناره گیری کند. وی تصریح کرد همه منطقه در حال تغییر است و لیبی هم می تواند در سال های آینده، دمکراسی را تجربه کند و یا درگیر یک جنگ داخلی شود. وزیر امورخارجه آمریکا تاکید کرد که واشنگتن برای کمک به کسانی که از لیبی به تونس و مصر می گریزند، گروه های امدادی به منطقه اعزام خواهد کرد. وی گفت اوضاع لیبی نمونه بارز استفاده از توان سیاسی وزارت امور خارجه برای پیشبرد امنیت آمریکاست.

اظهارات خانم کلینتون با جدال دولت و کنگره بر سر تصویب بودجه پیشنهادی کشور همزمان شده است. برخی از نمایندگان قصد کاهش هزینه ها را دارند اما کلینتون به اعضای کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان هشدار داد که کاهش بودجه وزارت امورخارجه ممکن است گران تمام شود.

خانم کلینتون گفت خودداری از تامین هزینه ماموریت های غیر نظامی در مناطقی نظیر افغانستان، پاکستان و عراق می تواند دستاورد های نظامی را تضعیف کرده و یا از بین ببرد. وی همچنین اضافه کرد انتقال مسئولیت ها از عرصه نظامی به غیرنظامی موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود. وزیر امورخارجه آمریکا تصریح کرد که حجم بودجه نظامی آمریکا در سال جاری ۴۵ میلیارد دلار کاهش دارد، در حالی که هزینه های وزارت امور خارجه نزدیک به ۴ میلیارد دلار افزایش یافته است.

مجلس نمایندگان آمریکا ماه گذشته ۱۶ درصد از بودجه وزارت امور خارجه و آژانس آمریکایی توسعه بین المللی را تصویب کرد اما کلینتون گفته است اعمال این کاهش ها برای امنیت ملی فاجعه بار خواهد بود.

XS
SM
MD
LG