لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۹

کلینتون پاکستان را برای از بین بردن پناهگاه های طالبان زير فشار قرار میدهد


کلینتون پاکستان را برای از بین بردن پناهگاه های طالبان زير فشار قرار میدهد
کلینتون پاکستان را برای از بین بردن پناهگاه های طالبان زير فشار قرار میدهد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمريکا در اواخر روز پنجشنبه وارد اسلام آباد، پايتخت پاکستان شد. انتظار می رود او پاکستانی ها را برای از بین بردن پناهگاه های طالبان در خاک آن کشور زیر فشار قرار دهد.

خانم کلینتون، پس از ديدار از افغانستان، همراه با يک هيات بلند پايه بمدت دو روز با رهبران پاکستان ديدار و گفتگو می کند. اين هیات دیوید پتریوس رییس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا و ژنرال مارتین دمپسی رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا را شامل میشود.

دفتر یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، با صدور بیانیه ای اعلام کرد که بحث در شامگاه پنجشنبه بین دو طرف «صمیمانه و صادقانه بود.» اما از آمريکا خواست تا اجازه ندهد اختلافات «روابط استراتژیک را که اهمیت حیاتی برای ارتقاء منافع متقابل دو کشور دارد» تضعيف کند.

دفتر وزیر امور خارجه آمريکا، هنوز بیانیه ای در مورد این نشست صادر نکرده است. اما هيلاری کلينتون پس از گفتگو با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در اوایل روز پنجشنبه، به خبرنگاران گفت که پیام او به پاکستان «بسیار روشن است.» وی افزود آمريکا و افغانستان برای ايجاد ثبات در افغانستان همکاری می کنند و پاکستان می تواند در اين راه «کمک کند يا مانعی باشد.»

خانم کلينتون افزود پاکستان بايد بخشی از راه حل در مقابله با تهديد مشترک طالبان باشد و بايد تروريست هايی را که مردم پاکستان را می کشند و با عبور از مرز قصد کشتار افغان ها را نيز دارند، از بين ببرد.

مقامات آمریکا و افغانستان، پاکستان را به حمایت از گروه های شورشی در افغانستان متهم کرده اند، اسلام آباد این اتهام را رد می کند.

هيلاری کلینتون همچنین از پاکستان خواست نقش بزرگتری در ايجاد صلح در کشور همسایه خود افغانستان ايفا کند. خانم کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، و حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان درباره تلاش های آشتی با طالبان و انتقال امنیت به نيروهای افغان بحث کردند.

XS
SM
MD
LG