لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۱

سوريه و ايران در کانون گفتگوهای استراتژيک کلينتون و ملک عبدالله


سوريه و ايران در کانون گفتگوهای استراتژيک کلينتون و ملک عبدالله
سوريه و ايران در کانون گفتگوهای استراتژيک کلينتون و ملک عبدالله

دفاع موشکی از موضوعاتی است که وزير امور خارجه آمريکا روز جمعه در مذاکرات خود با مقامات ارشد کشورهای حوزه خليج فارس مورد بحث قرار داد.

هيلاری کلينتون روز جمعه در رياض پايتخت عربستان بود. استقرار سامانه دفاع موشکی برای تأمين امنيت خاورميانه در کانون گفتگوها در اين سفر است.

خانم کلنيتون نه تنها با مقامهای سعودی بلکه با همتايان خود از ديگر کشورهای عرب خليج فارس ملاقات می کند.

عربستان يکی از متحدان نزديک آمريکا در حوزه خليج فارس محسوب ميشود. خانم کلينتون پس از گفتگو با ملک عبدالله، پادشاه، و سعود الفيصل، وزير امور خارجه عربستان، در نشست مشترک کشورهای حوزه خليج فارس و آمريکا شرکت ميکند.

اين نشست اولين گردهمايی دو طرف با موضوع همکاريهای استراتژيک است. يا بعبارتی ديگر تأمين صلح و امنيت و کمک به يکديگر و همکاری در مبارزه با تهديدهايی است که آن کشورها مشترکاً احساس ميکنند.

سخنگوی خانم کلنيتون بطور تلويحی ايران را يکی از اين تهديدها ذکر کرد و اينکه حالا بحران سوريه هم به آن اضافه شده است.

تقريباً ۳ ماه پيش عربستان يکی از اولين کشورهايی بود که درخواست کرد موشکهای هدايت شونده مادون قرمز از آمريکا خريداری کند. سامانه موشکی هوا به هوا، جزيی از خريد کلی ۸۴ جنگده F-15A آمريکايی است. ارزش اين معامله ۲۹ ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلار است.

کويت نيز درخواست خريد ۸۰ فروند از اين موشکها را داده است.

چند مورد هست که عربستان نسبت به نيت ايران شک و ترديد دارد: اول، برنامه اتمی. دوم، توطئه ترور سفير آن کشور در آمريکا. سوم، باور براينکه رژيم ايران نه تنها از معترضان شيعه در بحرين و يمن حمايت ميکند، بلکه شيعيان را که اقليتی در شرق عربستان هستند ترغيب به قيام ميکند. چهارم آنکه از بشار اسد پشتيبانی می کند.

در نتيجه با وجوديکه تمامی اين کشورهای عرب حوزه خليج فارس در ظاهر ميگويند روابطشان با ايران خوب است در واقع نگران برنامه اتمی جمهوری اسلامی هستند. مقامات آمريکايی ميگويند که پشت درهای بسته، اين کشورهای عربی در مورد برنامه اتمی ايران ابراز نگرانی ميکنند.

در همين حال بنظر ميرسد يکی ديگر از همسايگان ايران نيز که تا کنون بيشتر طرف ايران را ميگرفت بطور قابل توجهی تغيير موضع داده است. بنوشته روزنامه مسکو تايمز، سرگی ريابکف، معاون وزير امور خارجه روسيه، گفته است ابعاد فعاليتهای اتمی ايران در حال گسترش است و اين امر نقض مستقيم قطعنامه های سازمان ملل است. آقای ريابکف اين حرف را روز پنجشنبه در دهلی نو در اجلاس کشورهای بريکس زده است و خاطر نشان کرده است که اين مسأله دارد جدی تر می شود و وضعيت از سال گذشته بدتر است.

خانم کلينتون در مورد سوريه در عربستان رايزنی خواهد کرد. به عبارت ديگر سوريه موضوع اصلی اين گفتگوهاست خصوصاً اينکه روز يکشنبه قرار است اين کشورها و ديگران در کنفرانس گروه دوستان سوريه در استانبول ترکيه نشست داشته باشند.

XS
SM
MD
LG