لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

واکنش کاخ سفید و سیاستمداران به تیراندازی در کلوب همجنسگرایان؛ ترامپ: کی هوشیار می شویم؟


ترامپ، کلینتون و سندرز به تیراندازی در کلوب پالس واکنش نشان دادند.
ترامپ، کلینتون و سندرز به تیراندازی در کلوب پالس واکنش نشان دادند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا صبح روز یکشنبه گزارشی از تیراندازی در کلوب همجنسگرایان در شهر اورلاندو واقع در ایالت فلوریدا دریافت کرد.

در تیراندازی در کلوب شبانه "پالس" حدود ۵۰ نفر کشته شدند. جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت کاخ سفید به فکر خانواده قربانیان است و برای آنها دعا می کند.

او در بیانیه ای گفت در حالی که پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) و مقامات فدرال با پلیس اورلاندو در حال همکاری هستند، رئیس جمهوری خواستار آن شده است که به طور مرتب گزارش های به روز شده از این تیراندازی را دریافت کند و به نهادهای فدرال دستور داده است هرگونه کمک لازم برای انجام تحقیقات و پشتیبانی های اجتماعی را به عمل آورند.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز گزارشی از این حمله دریافت کرد و سفر خود با میامی در ایالت فلوریدا برای شرکت در یک برنامه جذب کمک های مالی انتخاباتی برای حزب دموکرات را لغو کرد.

هیلاری کلینتون که به احتمال زیاد نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر است، این حمله را "نابودکننده" توصیف کرد و گفت "منتظر اطلاعات بیشتری هستیم."

​سناتور برنی سندرز، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از ایالت ورمونت، این تیراندازی را وحشتناک و غیرقابل تصور خواند و گفت این حمله بر اهمیت نیاز به تدابیر کنترل سلاح تاکید می کند.

دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواه انتخابات که پیشنهاد منع ورود مسلمانان به آمریکا را داده است، روز یکشنبه در توییتی که روز یکشنبه منتشر کرد حمله به کلوب همجنسگرایان در اورلاندو را یک حمله احتمالی تروریستی خواند.

ترامپ در توییت دیگری در همین روز گفت برای قربانیان و خانواده آنها در فلوریدا دعا می کند و سپس پرسید: "چه زمانی این [اتفاقات] متوقف کی شود؟ کی ما محکم، هوشمند و گوش بزنگ می شویم؟"

مقامات آمریکایی این تیراندازی را یک "تروریسم داخلی" توصیف و متهم تیراندازی را عمر صدیقی متین، ۲۹ ساله شهروند آمریکا معرفی کرده اند. گفته می شود پدر و مادر او از افغانستان به آمریکا آمده اند.

XS
SM
MD
LG