لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ایران ۱۷:۵۰
هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا در سفر به آفريقای جنوبی بطور خصوصی با نلسون ماندلا، رييس جمهوری پيشين در آن کشور ديدار و گفتگو کرد.

خانم کلينتون روز دوشنبه به روستای کونو، محل سکونت آقای ماندلا رفت و پس از ملاقاتی يکساعته با ماندلای ۹۴ ساله با همسر آقای ماندلا ناهار خورد.

وزير امور خارجه آمريکا پس از اين ملاقات راهی ژوهانسبورگ شد و به همراه ده تن از مديران شرکت های آمريکايی با مقام های بلندپايه و مديران تجاری آفريقای جنوبی ديدار و گفتگو کرد. حجم مبادلات تجاری آمريکا و آفريقای جنوبی در حال حاضر سالانه ۲۲ ميليارد دلار است.

انگيزه اصلی هيلاری کلينتون از سفر به ۱۱ کشور آفريقايی تبليغ تجاری و سرمايه گذاری عنوان شده است.

روز يکشنبه وزير امور خارجه آمريکا در دیدار خانم جویس مالاوی رییس جمهوری مالاوی بر حمایت کشورش تاکید کرد. امنیت آفریقا و تهدید روزافزون اسلامگرایان از مهم ترین مسائل مورد گفتگوی وزیر امور خارجه ایالات متحده با رهبران آفریقایی است.

خانم کلینتون روز شنبه با موای کیباکی رییس جمهوری کنیا ملاقات و گفتگو کرد. در این دیدار اهمیت انتخابات ریاست جمهوری سال آینده کنیا و پرهیز از خشونت های انتخابات سال ۲۰۰۰ مورد بحث قرار گرفت .

خانم کلینتون پیش از سفر به کنیا در دیداری کوتاه از سودان جنوبی، خواستار تلاش دو کشور همسایه برای رفع اختلافات و تقسیم درآمدهای نفتی شد. وزیر امورخارجه آمریکا گفت اگر چه دو کشور از هم جدا شده اند، اما آینده و ثروت آنها به هم پیوند خورده است. اختلاف های دو سودان بر سر درآمدهای نفتی موجب برخورد های مسلحانه و مشکلات اقتصادی شده است.

سفر خانم کلینتون با دیدار از غنا پایان می گیرد.
XS
SM
MD
LG