لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

ديدار کلينتون با نلسون ماندلا در آفريقای جنوبی


هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا در سفر به آفريقای جنوبی بطور خصوصی با نلسون ماندلا، رييس جمهوری پيشين در آن کشور ديدار و گفتگو کرد.

خانم کلينتون روز دوشنبه به روستای کونو، محل سکونت آقای ماندلا رفت و پس از ملاقاتی يکساعته با ماندلای ۹۴ ساله با همسر آقای ماندلا ناهار خورد.

وزير امور خارجه آمريکا پس از اين ملاقات راهی ژوهانسبورگ شد و به همراه ده تن از مديران شرکت های آمريکايی با مقام های بلندپايه و مديران تجاری آفريقای جنوبی ديدار و گفتگو کرد. حجم مبادلات تجاری آمريکا و آفريقای جنوبی در حال حاضر سالانه ۲۲ ميليارد دلار است.

انگيزه اصلی هيلاری کلينتون از سفر به ۱۱ کشور آفريقايی تبليغ تجاری و سرمايه گذاری عنوان شده است.

روز يکشنبه وزير امور خارجه آمريکا در دیدار خانم جویس مالاوی رییس جمهوری مالاوی بر حمایت کشورش تاکید کرد. امنیت آفریقا و تهدید روزافزون اسلامگرایان از مهم ترین مسائل مورد گفتگوی وزیر امور خارجه ایالات متحده با رهبران آفریقایی است.

خانم کلینتون روز شنبه با موای کیباکی رییس جمهوری کنیا ملاقات و گفتگو کرد. در این دیدار اهمیت انتخابات ریاست جمهوری سال آینده کنیا و پرهیز از خشونت های انتخابات سال ۲۰۰۰ مورد بحث قرار گرفت .

خانم کلینتون پیش از سفر به کنیا در دیداری کوتاه از سودان جنوبی، خواستار تلاش دو کشور همسایه برای رفع اختلافات و تقسیم درآمدهای نفتی شد. وزیر امورخارجه آمریکا گفت اگر چه دو کشور از هم جدا شده اند، اما آینده و ثروت آنها به هم پیوند خورده است. اختلاف های دو سودان بر سر درآمدهای نفتی موجب برخورد های مسلحانه و مشکلات اقتصادی شده است.

سفر خانم کلینتون با دیدار از غنا پایان می گیرد.
XS
SM
MD
LG