لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۹

برنامه سفر هيلاری کلينتون به روسيه


وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه اين کشور هفته آينده برای ديداری با همتای روسی خود سرگی لاورف به روسيه سفر خواهد کرد.

خانم کلینتون رهبری هیات نمایندگی آمريکا به سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا–اقیانوسیه، انجمن زنان و اقتصاد در سن پترزبورگ را بعهده خواهد داشت.

آمريکا و روسیه در تلاش حل و فصل اختلافات خود درمورد سوریه هستند. هفته گذشته، هيلاری کلینتون برنامه روسیه برای ارسال هلیکوپترهای تهاجمی به دولت سوریه را مورد انتقاد قرار داد.

روسیه نيز از نصب سیستم دفاع موشکی ناتو در اروپا به رهبری آمريکا انتقاد کرده است.

در همین حال، خانم کلینتون از کنگره آمريکا خواسته است روابط تجاری عادی دائمی با روسیه برقرار کند.

درمقاله ای در مجله وال استریت ژورنال، خانم کلینتون گفت: این عمل یک هدیه به روسيه نيست بلکه یک سرمایه گذاری استراتژیک هوشمند در یکی از سریعترین بازارهای رو به رشد برای کالاها و خدمات آمريکايی است.

او گفت روسیه آماده برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی است و عدم استفاده از بازارهای روسیه به اقتصاد و ایجاد شغل در آمريکا صدمه خواهد زد.

تجارت با روسيه در حال حاضر بدليل اصلاحيه قانونی جکسون-وانيک محدود است. (قانونی در دهه ۱۹۷۰ که کشورهايی که در مهاجرت محدوديت ايجاد می کردند را جريمه می کرد).

هدف اين اصلاحيه ترغيب اتحاد جماهیر شوروی بود تا به يهوديان اجازه مهاجرت به اسرائيل را بدهد. خانم کلينتون میگويد اين قانون مدت ها پيش به هدف تاريخی خود رسيده است.
XS
SM
MD
LG