لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

کلینتون: آمریکا با شبکه حقانی مذاکره کرد


کلینتون: آمریکا با شبکه حقانی مذاکره کرد
کلینتون: آمریکا با شبکه حقانی مذاکره کرد

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا تایید کرده است که آمریکا در کوشش برای پایان گرفتن خشونت در افغانستان، با شبکه حقانی تماس گرفته است.
کلینتون روز جمعه در میزگرد روزنامه نگاران در اسلام آباد گفت مقامات دولت پاکستان به تشکیل جلسه مقدماتی بین مقامات آمریکایی و نمایندگان شبکه کمک کردند. مقامات ارشد آمریکا بعدا گفتند آژانس اطلاعاتی و جاسوسی ارتش پاکستان - آی اس آی - ملاقات را، که تابستان گذشته صورت گرفت، سازمان داد.
شبکه حقانی به حملاتی علیه نیروهای ناتو و آمریکا در افغانستان دست زده است. آمریکا از پاکستان خواسته است برای سرکوب گروه، که گفته می شود پایگاه آن در منطقه قبایلی وزیرستان شمالی پاکستان قرار دارد، بیشتر کار کند. مقامات ارشد نظامی آمریکا همچنین آی اس آی را به حمایت از ستیزه گران حقانی متهم کرده اند.
هیلاری کلینتون روز جمعه گفت آمریکا در «جنگ و مذاکره» مغایرتی نمی بیند، و افزود ایالات متحده، پاکستان و افغانستان باید جهت یافتن راه صلحجویانه ای برای مناقشه افغانستان نزدیکتر با هم کار کنند.
پیشتر کلینتون با وزیر امور خارجه پاکستان ملاقات کرد و اسلام آباد را ترغیب کرد برای محروم ساختن شورشیان افغان از پناهگاه های امن و تشویق طالبان به ورود به مذاکرات صلح در افغانستان «گام های قاطع بردارد.»
کلینتون اظهار داشت اگر جنگ علیه ستیزه گران شکست بخورد، پاکستان از ناراحتی مصون نخواهد بود، و افزود «شما نمی توانید مارها را در حیاط عقبی خود نگاهدارید و انتظار داشته باشید فقط به همسایگانتان نیش بزنند.»
وزیر امور خارجه پاکستان پذیرفت که اسلام آباد می تواند برای بستن امنگاه های ستیزه گران در امتداد مرز افغانستان بیشتر با کشورهای دیگر همکاری کند. اما یاد آور شد پناهگاه ها در هر دو سوی مرز وجود دارند و پاکستان از ستیزه گران حمایت نمی کند.
مقامات آمریکا و افغان اسلام آباد را متهم کرده اند که از گروه های شورشی در افغانستان پشتیبانی می کند. آمریکا همچنین از پاکستان خواسته است به حمله نظامی جدیدی علیه ستیزه گران در منطقه عشایری وزیرستان شمالی، که پاسگاه شبکه حقانی مرتبط با القاعده تلقی می شود، دست بزند.
کلینتون روز پنجشنبه پس از دیداری با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان در کابل وارد اسلام آباد شد. هیات بزرگی شامل دیوید پتریوس رییس سی آی ا و ژنرال مارتین دمپسی رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا او را همراهی می کند.
در این میان، مقامات در شمال غربی پاکستان می گویند روز جمعه دست کم ۳۰ ستیزه گر به خانه یک شخصیت مهم ضد طالبان در ناحیه قبایلی موهمند در مرز افغانستان حمله کردند و دو پسر و عروس او را کشتند.

XS
SM
MD
LG