لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

در واشنگتن چه می گذرد؟ (پنجم مه)


هیلاری ردهام کلینتون وزیر امو رخارجه آمریکا در ملاقات با فرانکو فراتینی همتای ایتالیائی خود در رم در روز ۱۵ اردیبهشت
هیلاری ردهام کلینتون وزیر امو رخارجه آمریکا در ملاقات با فرانکو فراتینی همتای ایتالیائی خود در رم در روز ۱۵ اردیبهشت

سوزان رایس نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید روز پنجشنبه – ۱۵ اردیبهشت - اعضای جامعه بین المللی در رم گرد هم می آیند تا راه های گوناگون را برای حمایت از یک عملکرد سیاسی در لیبی پیدا کنند. عملکردی که بتواند حقوق و خواست های مردم لیبی را بجلو ببرد.

خانم رایس می گوید تا بحال چندین راه حل برای بحران لیبی پیشنهاد شده است. وی می گوید ما با متحدان خود و همچنین الخطیب نماینده ویژه سازمان ملل متحد در لیبی در این مورد و همچنین در باره راه حل های بالقوه دیگر نیز گفتگو خواهیم کرد.

خانم رایس در جلسه توجیهی شورای امنیت سازمان ملل متحد که در باره لیبی و دادگاه بین المللی جنائی تشکیل شده بود، ضمن ابراز تشکر از دادستان دادگاه برای توضیحات مهم و آگاه کننده اش به اقداماتی که دولت لیبی و نیروهای امنیتی آن علیه مردم غیر نظامی بکار برده اند اشاره کرد.

خانم رایس گفت گزارش های جدید حاکی از آنست که رژیم قذافی همچنان به هدف گرفتن مردم غیر نظامی ادامه می دهد بنا بر این، نیاز به اجرای عدالت و پاسخگوئی همچنان وجود دارد. ما بر این باوریم که مردم لیبی شایستگی رهبری را دارند که بتواند از حمایت آنان برخوردار باشد و در آرمان هایشان برای آزادی، دموکراسی و اعتبار انسانی مشارکت داشته باشد.

رژیم غیر انسانی سرکوبگر قذافی بارها نشان داده است که به محترم شمردن آرزوها و حقوق مردمش علاقمند نیست.

کاخ سفید می گوید پرزیدنت اوباما با رئیس جمهوری نیجریه تلفنی گفتگو کرده و پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری را به وی تبریک گفته است.

پرزیدنت اوباما خود در اعلامیه ای که به همین منظور روز ۱۴ اردیبهشت صادر شد می گوید که ضمن گفتگو با « گودلاک جوناتان» رئیس جمهوری نیجریه به وی گفته است دموکراسی نه با انتخابات شروع می شود و نه با آن خاتمه می یابد. نیجریه در مقام پر جمعیت ترین کشور آفریقا، می تواند نشان دهد که چگونه ممکن است مردم از احزاب مختلف، از اقوام مختلف و با مذاهب مختلف گرد هم آیند تا در آرامش زندگی خانواده هایشان را تاًمین کنند و برای فرزندانشان آینده بهتری آماده کنند.

پرزیدنت اوباما علاوه بر قاطعیت مردم نیجریه در امر برگزاری انتخابات، با اشاره به کمیسیون ملی مستقل انتخاباتی، سپاه خدماتی جوانان نیجریه، جامعه مدنی نیجریه و تمام کسانی که در برگزاری این انتخابات نقشی بر عهده داشته اند، گفت این نتایج نهائی بازتاب خواست مردم نیجریه و مقامات آن کشور است که هر اتهام تقلب یا اشتباهی را مورد رسیدگی قرار داده اند.

... و هیلاری ردهام کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا که برای شرکت در دومین نشست « گروه تماس لیبی» به رم سفر کرده است، در یک جلسه مطبوعاتی با فرانکو فراتینی همتای ایتالیائی خود شرکت کرد.

خانم کلینتون در پاسخ به پرسش خبرنگاری که می گفت ما می دانیم که « شورای ملی انتقالی» لیبی، قذافی را یک هدف مشروع بحساب می آورد. آیا می توان تصور کرد عملیاتی مشابه آن چه که در پاکستان ( برای کشتن اسامه بن لادن) اتفاق افتاد؛ در طرابلس هم صورت خواهد گرفت؟ گفت:

در آنچه به بن لادن مربوط می شود، وی یک دشمن قسم خورده علیه ایالات متحده آمریکا و خطری برای بشریت بود. جنایاتی که وی مرتکب شد تنها در کشور ما نبود بلکه در سراسر جهان بود. از لندن تا مادرید و از استانبول تا بالی، ( جنایاتی) که هزارها نفر را به کشتن داد و در واقع اکثریت کسانی که وی ( بن لادن) آنان را به کشتن داد، مسلمان بودند.

خانم کلینتون افزود من گمان می کنم ایده ئولوژی نفرت و خشونت (بن لادن) خوشبختانه در آن چه که ما آن را در خاور میانه و در شمال آفریقا دیده ایم؛ کم کم از سوی مردم برای ساختن آینده بهتری برای خود و فرزندانشان کم کم مردود شمرده شد.

اما دیدگاه ما در باره اسامه بن لادن بطور روشن طی ۱۰ سال گذشته روشن بود. با این همه وزیر امور خارجه آمریکا گفت که هیچ نظری در باره جزئیات آن اقدام ( کشتن اسامه بن لادن) نخواهد داد.

خانم کلینتون گفت « من برای هر کسی که در دولت ما این طرح را آماده کرده و آن را به مرحله اجرا در آورده است؛ حد اعلای احترام را قائل هستم».

... و در باره قذافی، ما قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را به مرحله اجرا گذاشته ایم. ما کاملاً روشن کرده ایم که بهترین راه برای حفظ مردم غیرنظامی آنست که قذافی اعمال ظلم را کنار گزارد ، از حمله های خشونت آمیز علیه مردم غیر نظامی از غرب به شرق( کشور) دست بردارد، از شهرهائی که به آنان حمله می کند کنار برود و از قدرت کناره گیری کند.

خانم کلینتون آنگاه گفت « این آن نتیجه ای است که ما در انتظارش هستیم».

XS
SM
MD
LG