لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۴

کلینتون خواهان تغییر مسیر کره شمالی شد


کلینتون خواهان تغییر مسیر کره شمالی شد
کلینتون خواهان تغییر مسیر کره شمالی شد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت واشنگتن خواهان تعامل دیپلماتیک با کره شمالی است، فقط در صورتی که رهبران آن کشور مسیرشان را عوض کنند و ارججیت نخست را به مردم خود بدهند.

خانم کلینتون روز جمعه در سخنانی در نشست گفت و گوهای سالانه دوجانبه در پکن گفت اگر پیونگ یانگ بر تغذیه و تعلیم شهروندان خود تمرکز کند و دوباره به جامعه بین المللی بپیوندد، آمریکا استقبال خواهد کرد و با آنها از در همکاری درخواهد آمد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین نقش چین را در برخورد با کره شمالی ستود و وعده داد دو ابرقدرت برای متقاعد ساختن کره شمالی که «قدرت و امنیت از ارجحیت دادن به مردم ناشی می شود، نه از تحریک»، کوشش خواهند کرد.

آمریکا و کره شمالی در فوریه سال جاری به توافقی دست یافتند و پیونگ یانگ موافقت کرد برنامه های تسلیحات اتمی و موشکی را در مقابل دریافت ۲۴۰ هزار تن غذا از آمریکا متوقف سازد.

اما واشنگتن این توافق را پس از آن پرتاب موشک به فضا از سوی کره شمالی کنار گذاشت. پیونگ یانگ گفت هدف از پرتاب راکت، قرار دادن یک ماهواره هواشناسی در مدار زمین بود، ولی دولت اوباما آن را آزمایش یک موشک دور برد قادر به حمل کلاهکهای اتمی دانست. راکت دقایقی پس از پرتاب در دریا سقوط کرد.

XS
SM
MD
LG