لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۶

پایان سفر هیلاری کلینتون به خاورمیانه


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه پس از ملاقات با ملک عبدالله، پادشاه اردن، و محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، به سفر خاومیانه خود پایان می دهد.

خانم کلینتون به دنبال ملاقاتی دو جانبه با آقای عباس در کرانه باختری رود اردن، برای یک قرار ملاقات کاری به صرف ناهار، به اردن رفت تا با ملک عبدالله ملاقات کند.

نبیل ابورودینه، سخنگوی تشکیلات خودگردان، مذاکرات خانم کلینتون و آقای عباس را «جدی» خواند و گفت مذاکرات هفته آینده در حاشیه جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویورک ادامه خواهد یافت.

دیدارهای روز پنجشنبه خانم کلینتون در خاورمیانه، پس از مذاکرات دو روزه صلح خاورمیانه میان آقای عباس و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، انجام شد.

هیچ یک از طرفین مذاکرات مستقیم صلح خاورمیانه به پیشرفت چشمگیر در مذاکرات اشاره نکرده اند. هر چند جرج میچل، فرستاده آمریکا به خاورمیانه، این مذاکرات را جدی و حقیقی توصیف کرده و گفت بر سر یکی از مسائل مهم یعنی شهرک سازی های اسراییلی، پیشرفت هایی حاصل شده است.

فلسطینی ها تهدید کرده اند در صورتی که مهلت توقف ساخت و ساز شهرک ها تمدید نشود، مذاکرات را ترک می کند.

روزنامه عربی الشرق الاوسط روز پنجشنبه گزارش داد که دولت اوباما خواستار تمدید سه ماهه توقف شهرک سازی های اسراییلی است تا مذاکرات ادامه یابد.

مهلت توقف شهرک سازی ۲۶ دسامبر پایان می یابد. به نوشته الشرق الاوسط آقای عباس با این پیشنهاد موافق و آقای نتانیاهو هنوز به آن پاسخ نداده است.

مشخص کردن مرز کشور فلسطینی، تضمین های امنیتی به اسراییل، وضعیت اورشلیم و حقوق پناهندگان فلسطینی از دیگر موضوعات محوری مذاکرات مستقیم میان اسراییل و فلسطینی ها است.

جرج میچل روز پنجشنبه در دمشق برای احیای روند صلح اسراییل و سوریه با مسئولان سوریه ای دیدار و گفت و گو می کند.

XS
SM
MD
LG