لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۲

کلینتون در دور جدیدی از مذاکرات صلح در اورشلیم شرکت می کند


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، می گوید رهبران آمریکایی و فلسطینی «عملا وارد مذاکره شده اند» و مسائل عمده درباره درگیری خاورمیانه را بررسی می کنند.

خانم کلینتون این سخنان را روز چهارشنبه در اورشلیم ایراد کرد. او برای شرکت در روز دوم مذاکرات مستقیم میان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، و محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، به اسراییل رفته است. پیش بینی می شود که احداث شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی رود اردن، محور این مذاکرات باشد.

وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه خود را در اورشلیم با ملاقات شیمون پرز، رییس جمهوری اسراییل، آغاز کرد. او پیش از مذاکرات سه جانبه صلح همراه با آقای نتانیاهو و آقای عباس در رشته ملاقات هایی با مقامات اسراییلی شرکت می کند.

جرج میچل، فرستاده آمریکا به خاورمیانه، گفت مذاکرات سه شنبه «بحث هایی جدی، گسترده و با پرداخت به جزئیات» بود و از جمله درباره مرزهای کشور فلسطینی، تضمین های امنیتی برای اسراییل، موقعیت سیاسی اورشلیم و حقوق پناهندگان فلسطینی صحبت شد.

بنیامین نتانیاهو گفته است دولت او مهلت تعلیق شهرک سازی را تمدید نمی کند. همزمان مقامات فلسطینی تهدید کرده اند که در صورت از سرگیری ساخت و سازهای جدید، مذاکرات را ترک خواهند کرد.

نخست وزیر اسراییل گفته است این کشور حجم ساخت و سازهای آینده را کاهش خواهد داد و طرح قبلی برای ساخت «ده ها هزار واحد مسکونی» محدود خواهد شد.

این در حالی است که احمد الجباری، فرمانده شاخه نظامی حماس، در اظهاراتی تهدید آمیز از موج خشونتی یاد کرده است که مذاکرات را منحرف می کند.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، می گوید جرج میچل، فرستاده ایالات متحده به خاورمیانه، تا به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح در منطقه می ماند و از سوریه و لبنان نیز دیدار خواهد کرد.

هیلاری کلینتون روز سه شنبه وارد خاورمیانه شد و در مصر با حسنی مبارک، رییس جمهوری آن کشور، دیدار کرد. او همچنین روز سه شنبه در امان با ملک عبدالله، پادشاه اردن، ملاقات کرد.

مصر و اردن تنها کشورهای عرب هستند که با اسراییل رابطه دوستانه دارند.

مذاکرات این هفته به دنبال از سرگیری مذاکرات مستقیم صلح میان اسراییل و فلسطینی ها است که پیشتر در ماه سپتامبر در آمریکا آغاز شد.

XS
SM
MD
LG