لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۸

کلینتون درباره برنامه اتمی کره شمالی با مقامات کره جنوبی گفت و گو می کند


خانم کلینتون روز شنبه با کیم سونگ - هوان، وزیر امور خارجه کره جنوبی ملاقات کرد
خانم کلینتون روز شنبه با کیم سونگ - هوان، وزیر امور خارجه کره جنوبی ملاقات کرد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا به سئول، پایتخت کره جنوبی، رفته است و قصد دارد با مقام های بلندپایه درباره راه های بازگرداندن کره شمالی به مذاکرات خلع سلاح اتمی بحث کند.

کلینتون روز شنبه با کیم سونگ - هوان، وزیر امور خارجه ملاقات کرد و روز یکشنبه، پیش از آن که رهسپار ژاپن شود، با لی میونگ - باک رییس جمهوری کره جنوبی به گفت و گو خواهد نشست.

مذاکرات شش جانبه درباره برنامه اتمی کره شمالی- شامل دو کره، آمریکا، چین، ژاپن و روسیه- بیش از دو سال است که متوقف بوده است.

آمریکا و کره جنوبی می گویند تا کره شمالی به قول هایی که در گذشته برای رها کردن برنامه های اتمی خود داده است وفا نکند، بحث ها از سر گرفته نمی شوند.

افزون بر کره شمالی، کلینتون و کیم درباره یک توافق تجارتی بین آمریکا و کره جنوبی، که اجرای آن به تاخیر افتاده است، بحث کردند. توافقنامه تجارت آزاد در سال ۲۰۰۷ امضا شد، اما پارلمان های دو کشور هنوز آن را تصویب نکرده اند.

کلینتون روز شنبه یادآور شد که توافق اجرا خواهد شد و دو طرف در مرحله نهایی آن قرار دارند. کلینتون گفت او «یقین زیادی» دارد که توافقنامه به تصویب خواهد رسید و نتایج مثبتی برای هر دو کشور خواهد داشت.

مقام های تجاری در آمریکا گفته اند این توافقنامه، هزاران شغل در آمریکا و فرصت های بیشتری برای شرکت های آمریکایی در خارج به وجود خواهد آورد.

دولت اوباما سعی کرده است به نگرانی ها درباره معامله ای که پس از امضای آن مطرح شده بپردازد. نگرانی ها بیشتر از ناحیه صنایع اتومبیل سازی و گوشت آمریکا عنوان شده که شکایت کرده اند این توافق به اندازه کافی از منافع آنها حفاظت نمی کند.

دولت آمریکا زیر فشار است که قرارداد را هر چه زودتر به تصویب برساند، زیرا اتحادیه اروپا قبلا توافقنانه تجارت آزاد با کره جنوبی را، که در ماه ژوئیه به اجرا در خواهد آمد، امضا کرده است.

رهبران جمهوریخواه در کنگره آمریکا می گویند آنها می خواهند توافق تجارتی با کره جنوبی را همزمان با بحث درباره قراردادهایی با کلمبیا و پاناما بررسی کنند.

XS
SM
MD
LG