لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۷

هيلاری کلينتون: ايران است که بايد جديت خود را در مذاکرات هسته ای نشان دهد


هيلاری کلينتون: ايران است که بايد جديت خود را در مذاکرات هسته ای نشان دهد
هيلاری کلينتون: ايران است که بايد جديت خود را در مذاکرات هسته ای نشان دهد

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، پيشنهاد جمهوری اسلامی را برای حل و فصل نگرانی های بين المللی در مورد برنامه اتمی ايران در برابر لغو تحريم ها از سوی غرب، رد کرد. خانم کلينتون گفت برآوردن اين مهم بر دوش ايران است که جديت خود را در عمل نشان دهد و حرکت اول را به انجام رساند.

روز دوشنبه وزير امور خارجه آمريکا که از برزيل ديدار می کند، گفت که ايران بايد «جديت» خود را در مذاکرات اتمی پيش رو با شش قدرت جهانی که در اواخر ماه مه در بغداد برگزار می شود، نشان دهد. خانم کلينتون گفت تحريم ها را در جای خود نگه می دارد و به فشار بر ايران ادامه می دهد در عين حاليکه اقدامات عملی ايران را مد نظر گرفته و به هر پيشنهادی از سوی ايران پاسخ متناسب را خواهد داد.

پيشتر، علی اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران، به خبرگزاری ايسنا در ايران گفت که دولت او همواره حق خود را برای غنی سازی اورانيوم محفوظ دانسته، اما در مورد درجه غنی سازی که ايران دنبال می کند، آماده مذاکره است. قدرت های غربی گمان می کنند ايران در حال تلاش برای غنی سازی اورانيوم به درجه قابل استفاده برای توليد بمب اتم است. ايران می گويد برنامه هسته ای کشور فقط برای مقاصد صلح آميز است.

آقای صالحی از کشورهای غربی خواست که شروع به کاهش تحريم ها عليه ايران کنند اگر که می خواهند به حل و فصل اختلاف در دور بعدی مذاکرات هسته ای، دست پيدا کنند. او با استقبال از ديدار ديپلمات های پنج عضو دائم شورای امنيت سازمان ملل متحد - ايالات متحده، بريتانيا، چين، فرانسه و روسيه - بعلاوه آلمان، مذاکرات را سازنده توصيف کرد.

در همين حال، به گزارش رويترز وزير امور خارجه دانمارک گفت تا زمانی که جمهوری اسلامی اقدامات عملی برای رسيدن به تطابق با خواسته های مطرح شده در مورد برنامه هسته ای ايران را به انجام نرساند، هيچ امکانی برای کاهش تحريم های ايران وجود ندارد. دانمارک رياست دوره ای اتحاديه اروپا را بر عهده دارد.

XS
SM
MD
LG