لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۶

رايزنی کلينتون با اردوغان در مورد برنامه اتمی ايران


رايزنی کلينتون با اردوغان در مورد برنامه اتمی ايران
رايزنی کلينتون با اردوغان در مورد برنامه اتمی ايران

وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه با نخست وزیر ترکیه به گفتگو نشست. رایزنی در مورد برنامه اتمی ایران از موضوع های نشست هیلاری کلینتون با رجب طیب اردوغان بود.

آمریکا برای گفتگوی گروه پنج بعلاوه یک با ایران در مورد برنامه اتمی جمهوری اسلامی آماده می شود. خانم کلینتون روز شنبه اعلام کرد این گفتگوها در ۱۳ آوریل - ۲۵ فروردین - در استانبول صورت خواهد گرفت. وزیر امور خارجه آمریکا ضمن هشدار به ایران در مورد محدود بودن فرصت برای ثمربخشی دیپلماسی در اختلاف اتمی، بر نگرانی آمریکا و کشورهای عرب حوزه خليج فارس از فعالیت های اتمی ایران و دخالت تهران در امور کشور های عرب تاکید گذاشته است. هيلاری کلينتون می گوید فرصت دیپلماسی برای ایران به پایان می رسد.

هیلاری کلینتون در سفر خود به عربستان سعودی گفت ایالات متحده و کشورهای عرب خليج فارس از فعالیت های اتمی ایران و دخالت تهران در امور کشورهای عرب نگرانند.

خانم کلينتون گفت: آنچه واضح است این است که پنجره یافتن یک راه حل مسالمت آمیز برای ایران همیشه باز نخواهد ماند.

این سخنانی بود که وزیر امور خارجه ایالات متحده در یک کنفرانس مطبوعاتی در عربستان سعودی در رابطه با برنامه اتمی ایران، ایراد کرد.

وزير امور خارجه آمريکا افزود: بزودی روشن می شود که آیا رهبران ایران آمادگی این را دارند که در مورد برنامه اتمیشان به طور جدی و بدرستی گفتگو کنند. آیا آماده هستند که برای این مشکل، پایه یک راه حل را بنا کنند. این بستگی به رهبران ایران دارد که تصمیم درست را اتخاذ کنند.

خانم کلینتون همچنين متذکر شد که نتیجه این کار در گفتگوی گروه ۵ بعلاوه یک با ایران که در استانبول برگزار خواهد شد، آشکار می شود.

هيلاری کلينتون روز شنبه در نشستی با همتایان خود از کشورهای عرب خليج فارس گفت ایالات متحده به تقویت سیستم دفاعی متحدان عرب خود علیه هرگونه تهدیدی از جمله ایران، متعهد است.

هیلاری کلینتون در این سفر با پادشاه عربستان سعودی نیز ملاقات و گفتگو کرد.

استراتژی نظامی در منطقه، از جمله استقرار سامانه دفاع موشکی و همچنین امنیت دریایی در کانون گفتگوی دو ساعته خانم کلینتون و ملک عبدالله قرار داشت.

افزایش تحریم نفت ایران و اطمینان حاصل کردن از برآورده شدن نیازهای بین المللی، موضوع دیگر این گفتگو ها بود. ایالات متحده امیدوار است عربستان سعودی بتواند با افزایش صادرات نفت خود کمبود نفت در بازارهای بین المللی را جبران کند.

XS
SM
MD
LG