لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ ایران ۱۷:۲۷

کلینتون: جهان پیامی روشن و واحد به ایران می فرستد


کلینتون: جهان پیامی روشن و واحد به ایران می فرستد

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای از تصویب قطعنامه ای در هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی که ایران را در خودداری از همکاری در مورد برنامه اتمی اش مسئول می داند استقبال کرده است.
در بیانیه گفته می شود «جهان پیامی روشن و واحد به تهران فرستاده است که عمیقا از شواهدی که در گزارش هفته پیش مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی فاش شد ناراحت است. این گزارش روشن ترین تایید موضوعی است که آمریکا از دیر باز باور داشته است که دولت ایران، علیرغم انکارهای دائمی، فناوری ها و تجهیزاتی را که فقط می تواند در یک برنامه تسلیحات اتمی بکار رود دنبال کرده است.»
وزیر امور خارجه آمریکا می گوید «ایران گفته است که نیروی اتمی را فقط برای مقاصد صلحجویانه می خواهد. با این حال، گزارش مدیر کل آژانس و اقدام امروز هیات مدیره آژانس تاکید می کند که جامعه جهانی ادعاهای ایران را معتبر نمی داند. کشورهای عضو گروه ۵ بعلاوه یک حق ایران را برای داشتن یک برنامه اتمی صلحجویانه تایید کرده اند، اما روشن می سازند که با چنین حقی مسئولیت هایی همراه است - مسئولیت هایی که ایران هنوز انجام نداده است. گروه همچنان آماده است در مذاکراتی جدی شرکت کند که در آن ایران بتواند اعتماد بین المللی را به ماهیت برنامه اتمی خود باز یابد.»
وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه خود می گوید «ما مدیر کل آژانس بین الملی انرژی اتمی و همکاران او را بدلیل گزارش دقیق، مفصل و حرفه ای آنها تحسین می کنیم. در هفته های آینده، ما با شریکان بین المللی خود برای افزایش فشار بر دولت ایران کار خواهیم کرد تا تصمیم بگیرد به تعهدات بین المللی اش عمل کند.»

XS
SM
MD
LG