لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

سفر وزیر امور خارجه آمریکا به هند و شرکت در نشست استراتژیک آمریکا و هند


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا و آقای کریشنا وزیر امور خارجه هند در دهلی - ۱۹ ژوئیه
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا و آقای کریشنا وزیر امور خارجه هند در دهلی - ۱۹ ژوئیه

خانم کلینتون که در نشست مشترک روز ۳ شنبه آمریکا و هند در دهلی نو شرکت داشت ابتدا با توجه به حمله های تروریستی هفته گذشته در بمبئی ابراز تاًسف کرد و گفت ما در کنار متحدان خود با هرگونه شبکه خشونت افراطی مبارزه می کنیم.

وی گفت به همین جهت امنیت داخلی برای ما یک اولویت ارشد دارد و عامل افزایش دهنده همکاری ماست.

خانم کلینتون گفت آمریکا در این نشست استراتژیک به هند پیوسته است زیرا همانطور که پرزیدنت اوباما می گوید بر این باوریم که اتحاد بین هند و آمریکا تعریف کننده مفهوم اتحاد در قرن بیست و یکم خواهد شد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت ما در ۳ زمینه مهم با هند همکاری می کنیم، بازرگانی و سرمایه گذاری، همکاری امنیتی و توافق در برنامه هسته ای غیر نظامی

خانم کلینتون سپس گفت علت این که من تنها به این ۳ مورد اشاره می کنم اینست که هر یک از این موارد می تواند به رفاه اجتماعی و امنیت ما منجر شود و در هر کدام از آن ۳ مورد کشورهای ما تا بحال راه درازی پیموده اند اما هر دوی ما باید بیش از این بخشی از این گفتگو ها را هر روز سال و در هر بخش دولت در جهت تداوم و همکاری دولت هایمان قرار دهیم.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا سپس گفت برای همین است که ما از طرح هائی مانند نشست ۳ گانه آمریکا، هند و ژاپن حمایت می کنیم. چرا ما برای نقش محکم تر هند در نشست هائی مانند نشست گروه ۲۰ ایستاده ایم و چرا ما در انتظار اصلاحاتی در شورای امنیت سازمان ملل متحد با عضویت دائمی هند هستیم.

این دومین سفر خانم کلینتون در مقام وزیر امور خارجه آمریکا به هند است. هیلاری کلینتون سپس به آندونزی، هنگ کنک و چین سفر خواهد کرد و در هفته آینده به واشنگتن باز خواهد گشت.

XS
SM
MD
LG