لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

کلينتون برای کمک به يونان در مقابله با بحران اقتصادی به آتن رفت


کلينتون برای کمک به يونان در مقابله با بحران اقتصادی به آتن رفت
کلينتون برای کمک به يونان در مقابله با بحران اقتصادی به آتن رفت

هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا می گويد آمريکا به وضوح از برنامه نجات اقتصادی يونان که مقابله با بحران ديون بخشی از آن است حمايت می کند.

خانم کلينتون امروز، يکشنبه، در آتن گفت آمريکا قويا ازتصميم دولت يونان در مورد توسل به اصلاحاتی ضروری برای تحکيم پايه های مالی کشور جانبداری خواهد کرد.

خانم کلينتون پس از ملاقات با استاوروس لامبرينديس وزير امور خارجه يونان تصديق کرد که اين اصلاحات، داروئی بسيار قوی است، اما گفت آمريکا به ثمربخشی آن کاملا اطمينان دارد.

آقای لامبرينديس گفت درحاليکه بسياری در کشورهای دوسوی اقيانوس اطلس روی سقوط يونان شرط بندی کرده اند، دولت يونان ثابت خواهد کرد که محاسباتشان غلط بوده است.

يونان خود را برای شرکت در جلسه اضطراری روز شنبه رهبران ۱۷ کشور محدوده پولی يورو در بروکسل آماده می کند که شکل بخشيدن به يک توافق در مورد دومين برنامه نجات بخشی اقتصاد يونان در دستور کار آن است.

دولت يونان به رهبری جورج پاپاندريو نخست وزير آن کشور يک برنامه صرفه جوئی موسوم به رياضت اقتصادی را به اجرا گذاشته است تا بتواند وام های اروپائی و بين المللی بيشتری دريافت کند.

مذاکرات خانم کلينتون با مقامات يونان مسائل مرتبط با دگرگونی های سياسی در خاورميانه، ثبات در بالکان، مناسبات يونان و ترکيه، و اوضاع قبرس را نيز در بر می گيرد.

خانم کلينتون روز شنبه پيش از آنکه در پايان ديدارش از ترکيه راهی يونان شود از خواست های ترکيه در مورد چاره جوئی برای حل و فصل اختلاف ديرين آن کشور با يونان بر سر قبرس جانبداری کرده بود.

ترکيه دولت يونانی قبرس را به رسميت نمی شناسد و در منازعه ای که ۳۶ سال پيش اين جزيره مديترانه ای را به دو بخش يونانی و ترک نشين تقسيم کرد، جانب منطقه شمالی ترک نشين را گرفته است.

وزير امور خارجه آمريکا قرار است روز دوشنبه يونان را به قصد هند ترک کند.

XS
SM
MD
LG