لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۳

کنفرانس مشترک خبری وزرای امور خارجه آمریکا و یونان


کنفرانس مشترک خبری وزرای امور خارجه آمریکا و یونان
کنفرانس مشترک خبری وزرای امور خارجه آمریکا و یونان

هیلاری ردهام کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا که در سفر ۱۱ روزه خود پس از پایان دیدار از ترکیه به یونان رفته است، روز یکشنبه در آتن در یک کنفرانس مشترک خبری با وزیر امور خارجه یونان شرکت کرد.

ابتدا استاورس لامبرینیدیس وزیر امور خارجه یونان که مذاکرات خود را با خانم کلینتون "بسیار خوب" توصیف کرده بود گفت ما مسائل زیادی از جمله مسائل مشترک اقتصادی خود را با یکدیگر مطرح و در باره آن گفتگو کردیم. وی گفت دوستان هنگام بروز مشکلات است که دوستی‌ خود را ثابت می‌ کنند و ما می‌ دانیم اکنون که یونان دوران سختی را می‌ گذراند، آمریکا (در مقام یک دوست) در کنارش استوار ایستاده است.

ما بر این باوریم که از این دوران سخت بدر خواهیم آمد. وزیر امور خارجه یونان سپس گفت ما در باره صنعت جهانگردی با یکدیگر سخن گفته ایم، در چارچوب " گروه تماس" لیبی‌ حرف زده ایم و بسیاری از مسائل سیاسی را نیز مرور کرده ایم.

خانم کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا به نوبه خود گفت من افتخار می‌کنم که در دوران سخت و چالش بر انگیز کشور شما به اینجا آمده‌ام و می‌ خواهم بگویم که برای حمایت استوار آمریکا از یونان در اینجا هستم. ما در همان حال که شما اقتصاد خود را مجددا در جهت ثبات و رفاه اجتماعی هدایت خواهید کرد، در کنار مردم و دولت یونان ایستاده ایم.

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به یونان در مقام یک متحد ناتو گفت ما در مورد مسائل مختلف از جمله چگونگی‌ عملیات ائتلاف ناتو برای حمایت از غیر نظامی‌ها در لیبی‌ و کمک به مردم آن کشور برای ساختن آینده‌ای بهتر گفتگو کرده ایم.

علاوه بر آن خانم کلینتون گفت ما در مورد خشونت‌های جاری دولت سوریه نگرانی خود را ابراز می‌ داریم و آن را محکوم می‌ کنیم. وی سپس گفت ما با یکدیگر در مقام بخشی از جامعه بین المللی برای حمایت از دیدگاهی‌ برای (آینده) سوریه با دولتی که به آزادی شهروندان و حمایت متساوی از آنان تحت قانون عمل می‌ کند،؛ همکاری می‌ کنیم.

وزیر امور خارجه آمریکا سپس از این که دولت یونان شدیدا حمله به سفارت خانه‌های آمریکا و فرانسه را در دمشق محکوم کرده است، ابراز قدردانی کرد.

XS
SM
MD
LG