لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۷

سفر هيلاری کلينتون به چين و سرنوشت ناراضی نابينای چينی


سفر هيلاری کلينتون به چين و سرنوشت ناراضی نابينای چينی
سفر هيلاری کلينتون به چين و سرنوشت ناراضی نابينای چينی

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، به چين سفر کرده است تا با مقامهای آن کشور گفتگو کند.

خانم کلينتون عصر دوشنبه واشنگتن را به مقصد چين ترک کرد. او هدف مذاکراتش با چين را مسائل مربوط به حقوق بشر برشمارد، اما در مورد وضعيت مخالف چينی «چن گوانگ چنگ» اظهارنظر نکرد. اين مخالف نابينای چينی از بازداشت خانگی اش فرار کرده است و گفته می شود هم اکنون تحت حمايت آمريکا قرار دارد.

خانم کلينتون گفت: رابطه ای سازنده شامل گفتگوها بر سر مسائلی است که در آنها اختلاف نظر وجود دارد، از جمله حقوق بشر. هدف من نيز از سفر به پکن چنين گفتگوهايی است.

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، نيز در سخنانش در روز دوشنبه از جواب به سؤالات درباره موقعيت کنونی چن، که ادعا می شود در سفارت آمريکا در پکن مخفی شده، خودداری کرد.

هيلاری کلينتون نيز گفت: من از گزارش هايی که از چين می آيد خبر دارم. اما چيزی در اينباره نخواهم گفت. اما می خواهم بگويم هر بار با چين ملاقاتی داريم، مسئله حقوق بشر نيز مطرح می شود.

کورت کمبل، ديپلمات ارشد آمريکا در شرق آسيا، روز يکشنبه وارد چين شد و قرار است در همين هفته با مقامات چين درباره وضعيت چن گفتگو کند.

باب فو، رئيس گروه «کمک برای چين» مستقر در آمريکا که منبع اطلاعات درباره وضعيت «چن» تلقی می شود روز دوشنبه گفت مقامات چين و آمريکا در حال مذاکره ای هستند که در نتيجه آن چن بتواند به همراه خانواده اش به آمريکا فرار کند.

آقای فو همچنين روز يکشنبه در گفتگو با صدای آمريکا گفت چن در مکانی امن و دور از خانه اش قرار دارد. وی با ذکر منابع نزديک به چن گفت روز جمعه نيروهای پليس چين، برادر و برادرزاده او را نيز دستگير کرده اند. مادر، همسر، و دختر چن همچنان تحت بازداشت خانگی بسر می برند.

چن که يک حقوقدان و فعال حقوق بشر است، در سال ٢۰۰۶ و پس از گزارش درباره اسناد نقض حقوق بشر در چين، به چهار سال حبس محکوم شد. او از سال ٢۰١۰ نيز تحت بازداشت خانگی زندگی می کرده است. او روز بيست و دوم آوريل از منزلش فرار کرد و گفته می شود جمعه گذشته تحت حمايت آمريکا در آمد.

XS
SM
MD
LG