لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۶

مسئله اتمی ایران از جمله موضوعات مورد بحث میان آمریکا و چین در پکن


هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا برای انجام مذاکرات بلند پایه اقتصادی و سیاسی، از جمله ماجرای غرق شدن کشتی کره جنوبی توسط کره شمالی و برنامه اتمی ایران، به پکن سفر کرده است.

خانم کلینتون و تیموتی گیتنر وزیر خزانه داری آمریکا در رأس یکی از بزرگترین هیأت های کابینه ایالات متحده و مجلس نمایندگان این کشور به چین رفته اند. دیدارها و مذاکرات دو روزه آنان با مقامات چینی از دوشنبه آغاز می شود.

هیلاری کلینتون طی دیدار از یک مرکز تعمیرات هواپیمای بوئینگ در شانگهای روز یکشنبه خواستار دسترسی بیشتر آمریکا به اقتصاد چین شد.

او بر اهمیت سطح زمینه های کار در چین و امکان رقابت شرکت های چینی و بین المللی تأکید کرد.

روز جمعه وزیر خارجه آمریکا در سخنانی که در توکیو ایراد کرد، کره شمالی را به دلیل غرق کردن کشتی متعلق به کره جنوبی سرزنش کرد و هشدار داد «اقدامات تحریک کننده پیامدهایی دارد».

کره شمالی دخالت در این حادثه را رد کرده و هشدار داد با هر گونه اقدام خصمانه مقابله خواهد کرد.

یک مقام ارشد آمریکایی که به شرط فاش نشدن نامش در پکن با خبرنگاران صحبت کرد گفت دولت باراک اوباما از چین می خواهد برای تأکید بر اهمیت این حمله، همگام با جامعه بین الملل قدم هایی بردارد.

هیلاری کلینتون در نمایشگاه جهانی در شانگهای در روز یکشنبه گفت ایالات متحده و چین ممکن است در تمامی زمینه ها توافق نداشته باشند اما دو کشور باید از موقعیت هایی چون این نمایشگاه جهانی برای تفاهم بیشتر استفاده کنند.

مذاکرات بین المللی میان دو طرف آمریکا و چین در پکن، قرار است واحد پول چین را نیز دربرگیرد. واشنگتن پکن را متهم می کند که به شکل مصنوعی یوان را ضعیف نگه می دارد تا صادرات چین در بازارهای جهانی ارزان تر باشد. چین این مسئله را رد می کند.

همچنین برنامه بحث انگیز اتمی جمهوری اسلامی از جمله محورهای گفت و گو است.

چین روابط اقتصادی و بازرگانی محکمی با ایران دارد و مایل به حمایت از تحریم های جدید علیه تهران نبود اما اخیرا با پیش نویس قطعنامه چهارم تحریم در شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت کرده است.

XS
SM
MD
LG