لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۴

کلینتون: برمه باید به روابط نامشروع با کره شمالی پایان دهد


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا و تین شن رییس جمهوری برمه. اول اکتبر ۲۰۱۱
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا و تین شن رییس جمهوری برمه. اول اکتبر ۲۰۱۱

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا از برمه خواسته است به ارتباط های «نامشروع» با کره شمالی پایان دهد و می گوید پیش از آن که آمریکا بتواند لغو تحریم ها علیه برمه را بررسی کند باید کارهای بیشتری انجام گیرد.

کلینتون روز پنجشنبه چندین گام را برای تقویت مناسبات اعلام کرد. پشتیبانی از وام های کوچک، برنامه های بهداشتی که سازمان ملل متحد از آنها حمایت می کند و مبارزه با مواد مخدر از آن جمله است.

هیلاری کلینتون با تین شن رییس جمهوری برمه ملاقات کرد و گفت اگر کشور او به اصلاحات ادامه دهد، آمریکا کاهش تحریم ها را بررسی خواهد کرد.

تین شن دیدار کلینتون را «تاریخی» و نشان دهنده فصل جدیدی در مناسبات بین دو کشور توصیف کرد.

کلینتون قرار است برای گفتگو با آنگ سان سوچی رهبر جنبش دمکراسی برمه به شهر رانگون برود.

دولت جدید برمه، که ظاهرا غیر نظامی است، در اوایل سال جاری پس از چهار دهه حکومت نظامیان تشکیل شد.

کلینتون روز پنجشنبه همچنین گفت تعامل آمریکا با برمه نباید تهدیدی برای چین دیده شود. او این موضوع را یک روز پس از آن عنوان کرد که یک روزنامه چینی نوشت پکن با تصمیم برمه به برقراری مناسبات نزدیکتر با غرب مخالفتی ندارد، اما این کار نباید به زیان منافع و مصالح چین باشد.

آمریکا و دیگر کشورهای غربی به دلیل نقض حقوق بشر، از جمله عملیات نظامی علیه گروه های قومی و بازداشت نزدیک به ۲ هزار زندانی سیاسی، تحریم هایی را بر دولت نظامی سابق برمه وضع کردند.

دولت جدید برمه حدود ۲۰۰ زندانی سیاسی را آزاد کرده، برخی از محدودیت های مطبوعاتی را کاهش داده و با شماری از منتقدان خود، از جمله آنگ سان سوچی وارد مذاکره شده است.

XS
SM
MD
LG