لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۵

گزارش کمیته بنغازی از حمله به سفارت آمریکا؛ انتقاد از عملکرد هیلاری کلینتون


تری گاودی، رئیس کمیته بررسی حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی در مجلس نمایندگان آمریکا.
تری گاودی، رئیس کمیته بررسی حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی در مجلس نمایندگان آمریکا.

گزارش کمیته بررسی حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی، روز سه شنبه منتشر شد. اعضای جمهوریخواه این کمیته در یک کنفرانس خبری به شدت از تصمیمات دولت آمریکا به ویژه هیلاری کلینتون، وزیر وقت خارجه آمریکا در جریان حمله به کنسولگری آمریکا در لیبی انتقاد کردند.

گزارش کمیته در حالی منتشر می شود که انتظار می رود خانم کلینتون حدود پنج ماه دیگر در ماه نوامبر، با دونالد ترامپ، نامزد احتمالی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری رقابت کند.

این کمیته بیش از دو سال پیش، در مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل جمهوریخواهان است، به دستور جان بینر، رئیس وقت مجلس نمایندگان تشکیل شد و گزارش آنها تصویری از هرج و مرج از تصمیم گیری های مقامات دولتی در زمان حمله بنغازی ارائه می دهد.

تری گاودی، رئیس کمیته تاکید کرد که گزارش نشان می دهد دولت آمریکا هیچ اقدام نظامی برای حفاظت از جان شهروندان آمریکایی در بنغازی نکرد و دست کم فرصت داشت در صورت اقدام نظامی، جان دست کم دو نفر از شهروندان آمریکایی را احتمالا نجات دهد.

نیویورک تایمز: شواهد تازه ای علیه کلینتون نیست

روزنامه نیویورک تایمز روز سه شنبه گفت که گزارش هیچ شواهد تازه ای از خلاف هیلاری کلینتون در ماجرای بنغازی پیدا نکرده است. تری گاودی، رئیس کمیته روز سه شنبه گفت این موضوع که دولت آمریکا برای نجات جان آمریکاییان هیچ نیروی نظامی خود را بسیج نکرد، حرف تازه ای است.

آنها گفتند سیاست دولت اوباما مبنی بر عدم استقرار نیروهای نظامی در لیبی، در این تصمیم گیری نقش داشته است. این نمایندگان گفتند که اظهارات اولیه مقامات آمریکایی که گفته بودند حمله به کنسولگری آمریکا به خاطر انتشار یک ویدیوی ضد اسلامی در اینترنت بوده، صحت نداشته و این حمله از قبل برنامه ریزی شده بود و "حمله تروریستی افراطگرایان اسلامی" بوده است.

قانونگذاران این کمیته گفتند گزارش آنها پس از صحبت با شاهدان و بررسی هزاران سند تهیه شده است. به گفته آنها، گزارش دو تصویر ارائه می کند، یک تصویر از آن که در زمان حمله در بنغازی چه گذشت، و تصویر دیگری که نشان می دهد همزمان با حمله به کنسولگری، چه تصمیماتی در واشنگتن گرفته شد یا گرفته نشد.

آنها گفتند اگر مردم گزارش را بخوانند، خودشان به نتیجه لازم می رسند. قانونگذاران می گویند در گزارش خود توصیه کرده اند که چه کارهایی باید صورت بگیرد تا از تکرار حوادث مشابه جلوگیری شود.

یازده سپتامبر ۲۰۱۲ گروهی از افراد خشمگین به کنسولگری آمریکا در بنغازی حمله کردند و ضمن آتش زدن ساختمان کنسولگری آمریکا، چهار شهروند آمریکایی از جمله کریستوفر استیونز، سفیر آمریکا در لیبی را کشتند.

حمله به کنسولگری آمریکا با محکومیت گسترده بین المللی روبرو شد. اما در ایران علاء الدین بروجردی، رئیس وقت کمیته امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از رئیس جمهوری آمریکا خواست از مسلمانان پوزش بخواهد و نمایش فیلم " موهن" را متوقف کند.

دموکرات ها اقدامات کمیته بررسی حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی را سیاسی و با هدف تحت تاثیر قرار دادن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توصیف کرده اند.

XS
SM
MD
LG