لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۱

کلینتون: امریکا در اقیانوسیه باقی می ماند


امریکا بر قصد خود برای باقی ماندن به عنوان یک بازیگر عمده در منطقه آسیا- اقیانوسیه در پیشاپیش سفر پرزیدنت اوباما در هفته اینده تاکید می گذارد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا روز سه شنبه برای گفت و گو با جولیا گیلارد نخست وزیر استرالیا در باره منطقه وارد آن کشور شد ، و در یک گردهمایی در شهر " پرث" گفت " آمده ایم که بمانیم."

کلینتون، که در پی دیداری با گیلارد، در گشایش مرکز آسیا- امریکا در دانشگاه استرالیای غربی سخن می گفت، اظهار داشت شگفت آور نیست که بر سرمایه گذاری خارجی در منطقه، از جمله بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار از سوی امریکا، افزوده می شود، زیرا این آب ها روز به روز بیشتر در قلب اقتصاد جهانی قرار می گیرند.

کلینتون همچنین بر تعهد نظامی واشنگتن در منطقه تاکید کرد و گفت توافقنامه های نظامی جولیا گیلارد نخست وزیر و پرزیدنت اوباما در نوامبر گذشته، از جمله استقرار ادواری تکاوران دریایی امریکا در داروین و بهبود همکاری بین نیروهای دریایی دو کشور بررسی خواهند شد.

به عنوان بخشی ار برنامه، ۲۵۰۰ تکاور دریایی امریکا به پایگاهی در شمال استرالیا اعزام خواهند شد.

جولیا گیلارد گفت استرالیا و امریکا بیش از ۶۰ سال متحد بوده اند ، روابط دو کشور در تمام سطوح خوب است، مشارکت های استراتژیک و دفاعی دارند و از پیوندهای اقتصادی نیرومندی برخوردار هستند.

اجلاس امنیتی سالانه استرالیا و امریکا روز چهارشنبه رسما تشکیل می شود. از سال پیش که امریکا اعلام کرد موازنه نظامی نسبت به آسیا را تغییرمی دهد، این نخستین دیداری است که در سطح رهبران صورت می گیرد.

دو کشور همچنین در باره طرح هایی برای پایان جنگ در افغانستان بحث خواهند کرد. استرالیا، با ۱۵۵۰ سرباز بزرگترین نیروی خارج از ناتو را در آن کشور دارد.

لئون پانه تا وزیر دفاع امریکا برای مذاکرات به کلینتون خواهد پیوست. او ممکن است برای آخرین بار به عنوان وزیر دفاع به استرالیا برود. پانه تا روشن نساخته است آیا آن گونه که برخی انتظار دارند بر آن است در دوم ریاست جمهوری باراک اوباما از مقامش کنار برود یانه.

انتظار می رود سفر هیلاری کلینتون نیز آخرین دیدار وی از استرالیا به عنوان دیپلمات ارشد امریکا باشد. او گفته است قصد دارد در پایان نخستین دوره ریاست جمهوری پرزیدنت اوباما کناربرود.

کلینتون پس از استرالیا روز جمعه رهسپار سنگاپور خواهد شد، و سپس پرزیدنت اوبا ما را در سفری به اسیای جنوب شرقی همراهی خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG