لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۵

مسافرت هیلاری کلینتون به استرالیا


هیلاری کلینتون وزیرامور خارجه امریکا به استرالیا رفته است و قصد دارد درباره مسائل دفاعی و گسترش همکاری های نظامی و سیاسی بین دو کشور گفت و گو کند.

کلینتون در پیشاپیش اجلاس سالانه رهبران امریکا و استرالیا روز سه َشنبه با جولیا گیلارد، نخست وزیر ملاقات کرد.

از سال پیش که امریکا اعلام کرد موازنه نظامی نسبت به آسیا را تغییرمی دهد، این نخستین دیداری است که در سطح رهبران صورت می گیرد. به عنوان بخشی از برنامه، تکاور دریایی امریکا به پایگاهی در شمال استرالیا اعزام خواهند شد.

انتظار می رود مذاکرات بر استفاده بیشتر امریکا از تاسیسات نظامی استرالیا ، و نیز دیگر مسائل امنیتی منطقه متمرکز باشد.

دو کشور همچنین در باره طرح هایی برای پایان جنگ در افغانستان بحث خواهند کرد. استرالیا، با ۱۵۵۰ سرباز بزرگترین نیروی خارج از ناتو را در آن کشور دارد.

لئون پانه تا وزیر دفاع امریکا برای مذاکرات رسمی که روز چهارشنبه آغاز می شود به کلینتون خواهد پیوست. او ممکن است برای آخرین بار به عنوان وزیر دفاع به استرالیا برود. پانه تا روشن نساخته است آیا آن گونه که برخی انتظار دارند بر آن است در دوم ریاست جمهوری باراک اوباما از مقامش کنار برود یانه.

انتظار می رود سفر هیلاری کلینتون نیز آخرین دیدار وی از استرالیا به عنوان دیپلمات ارشد امریکا باشد. او گفته است قصد دارد در پایان نخستین دوره ریاست جمهوری پرزیدنت اوباما کناربرود.

کلینتون پس از استرالیا روز جمعه رهسپار سنگاپور خواهد شد، و سپس پرزیدنت اوبا ما را در سفری به اسیای جنوب شرقی همراهی خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG