لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۴

آمریکا و ژاپن خواهان یافتن منابع جدیدی از مواد معدنی کمیاب شده اند


در این تصویر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا به همتای ژاپنی خود یک قطار هدیه می کند
در این تصویر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا به همتای ژاپنی خود یک قطار هدیه می کند

ایالات متحده آمریکا و ژاپن می گویند آنها موافقت کرده اند که «تمامی جهان» پس از دریافت یک «پیام بیدار باش» از چین، باید یافتن منابع جدیدی از مواد کمیاب زمین را آغاز کند.

این نظر را هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا و همتای ژاپنی او، «سیجی می هارا»، در پی دیداری در هاوایی در روز پنجشنبه ابراز داشتند.

هاوایی نخستین توقف در سفر دو هفته ای کلینتون به منطقه آسیا و اقیانوسیه است که او را به هفت کشور خواهد برد. ویتنام توقف دیگر خانم کلینتون است که در آن رهبران کشورهای آسیای جنوب شرقی و شرق آسیا جلساتی تشکیل خواهند داد.

بازرگانان ژاپنی شکایت کرده اند که چین، که بیش از ۹۵ درصد اندوخته های معدنی جهان را کنترل می کند، تحویل مواد را در جریان یک اختلاف ناشی از اقدام ژاپن در دستگیری ناخدای یک قایق ماهیگیری چینی متوقف ساخت.

نخست وزیر چین دراوائل اکتبر تاکید کرد پکن از مواد معدنی به عنوان ابزاری برای معامله استفاده نخواهد کرد، و یک مقام چینی این اطمینان را روز پنجشنبه تکرار کرد.

با این حال چین می گوید منابع آن رو به تحلیل می رود و سهمیه های صادراتی را امسال ۴۰ درصد کاهش داد. به این مواد برای ساختن فراورده های پیشرفته مانند قطعات کامپیوتر و اتومبیل های هایبرید نیاز است.

واکنش تند چین به دستگیری ناخدای قایق ماهیگیری بسیاری از کشورهای منطقه را ناراحت ساخته است، و انتظار می رود خانم کلینتون در جریان سفرش اطمینان دهد که آمریکا حضور نیرومند خود را در منطقه آسیا و اقیانوسیه حفظ خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG