لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۱

کلينتون در روسيه در نشست آپک شرکت می کند


هيلاری کلينتون روز جمعه برای شرکت در نشست رهبران سازمان همکاری های اقتصادی کشورهای آسیایی و حوزه اقیانوس آرام - آپک – عازم روسيه است.

چين پيشاپيش کنفرانس، آمريکا را نسبت به استفاده از اين نشست اقتصادی برای تأکيد بر اختلافات سياسی، بر حذر داشته است. اما خانم کلينتون به مسأله مالکيت دريای جنوب چين خواهد پرداخت.

روز پنجشنبه وزیران بازرگانی کشورهای عضو همکاری های حوزه اقیانوس آرام در نشست خود در روسیه در خصوص کاهش محدودیت های تجاری به گفتگو پرداختند. این دیدار پیشاپیش نشست سران سازمان آپک صورت گرفت.

مقام های مسکو نيز خود را برای نشست آپک آماده کردند. بیست و یک کشور آسیایی و حاشیه اقیانوس آرام روز شنبه در جزیره راسکی روسیه جمع می شوند تا درباره راه های گسترش تجارت و تضمین همکاری اقتصادی منطقه ای گفتگو کنند.

روسیه بیست میلیون دلار برای برگزاری نشست امسال اپک صرف کرده است به امید آنکه نقش موثرتری در بازارهای آسیایی داشته باشد.

سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه گفت: چندین پروژه با برخی از کشورهای آسیایی وجود دارد و ما آماده ایم تا همکاریها را به اشکال مختلف پيگیری کنيم.

روسیه بزرگترین تولیدکننده گاز طبیعی در جهان است و مقام های مسکو در تلاشند صادرات گاز طبیعی به چین، کره جنوبی و ژاپن را در دست گیرند.

اندری کاستین رئیس نشست آپک می گويد: پروژه های بزرگی برای استخراج نفت و گاز در این منطقه وجود دارد و همچنين طرح انتقال انرژی از سیبری به کشورهای خاور دور. همه این طرح ها بسیار مهم است.

کشورهای آسیایی با خوشبینی از گسترش همکاری های انرژی با روسیه، استقبال کرده اند. حنیفه امان وزیر امور خارجه مالزی می گويد: اگر این اقدام به نفع مالزی باشد، ما خوشحال خواهیم شد که چنین همکاری هایی میان روسیه و مالزی وجود داشته باشد.

وزیر امور خارجه مالزی می گوید تجارت در حوزه آپک باید بدون محدودیت انجام گیرد و کشورهای عضو باید به بازارهای یکدیگر دسترسی داشته باشند. هم اکنون با توجه به ادامه بحران بدهی در اروپا، انتظار می رود همکاری های اقتصادی کشورهای آسیایی و حاشیه اقیانوس آرام بیش از پیش افزایش یابد.

بيست و يک کشور عضو آپک ۴٠ درصد جمعيت دنيا، ۵۴ درصد محصولات اقتصادی و ۴۴ درصد تجارت کشور را در بر می گيرند.
XS
SM
MD
LG